Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

W społeczeństwie utarło się, że osteoporoza dotyka w szczególności osób starszych. Niestety coraz częściej zapadają na nią również ludzie młodzi. Dotyka ona przede wszystkim kobiet, które przeszły okres przekwitania oraz mężczyzn w wieku starczym.

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza to nic innego jak choroba kości, która zwiększa ryzyko urazów kostnych oraz sprawia, że tkanka, z której są zbudowane staje się bardziej krucha i podatna na nieodwracalne urazy. Zdecydowanie dłuższa i bardziej skomplikowana jest rekonwalescencja po urazach wśród osób dotkniętych osteoporozą.

 

Głównymi urazami jakie dopadają osoby z osteoporozą są częste złamania kości, które niestety mogą skutkować niepełnosprawnością, a nawet śmiercią. Przy tej chorobie dużo łatwiej jest o złamanie kości, dlatego nawet drobny uraz może powodować negatywne i trwałe skutki.

 

Osteoporoza powoduje utratę gęstości przez tkankę kostną. Zaburzona jest również struktura budulca oraz jego twardość. Kości stają się odwapnione, dodatkowa suplementacja jest odrzucana przez budulec i nie przyswaja się.

Jakie są objawy osteoporozy?

Głównym objawem osteoporozy są częste złamania. Występują one podczas naturalnie niegroźnych upadków i to właśnie powinno być niepokojącym sygnałem. Niestety złamania występują w miejscach, które początkowo mogą nie dawać o sobie znać. Są to np. kręgi, których urazy przy osteoporozie mogę prowadzić do garbienia się oraz wykrzywienia postawy. Mogą powodować również stany depresyjne oraz załamania nastroju. Ból przy złamaniach kręgów jest długotrwały i ciągły, ale nie przypomina bólu towarzyszącego złamaniom.

 

Aby zdiagnozować osteoporozę należy zrobić badanie gęstości kości. Dzięki takiemu badaniu jesteśmy w stanie wykryć nie tylko rozwijającą się lub już rozwiniętą chorobę, ale również ryzyko jej powstania w przyszłości.

Jak wygląda leczenie?

Dzięki suplementacji witaminy D oraz wapnia możemy doraźnie zapobiegać powikłaniom po złamaniach oraz zmniejszyć ich częstotliwość. Są to suplementy, które wzmacniają kości i chronią je przed urazami mechanicznymi. Wspomagają również regenerację gęstości. Suplementacja jest obowiązkowa do końca życia pacjenta. Z uwagi na odkładanie się wapnia we krwi należy regularnie monitorować jego poziom i dbać o odpowiednia neutralizację jego nadmiaru i wydalanie go.

 

Na rynku istnieje również wiele preparatów farmakologicznych przeznaczonych do leczenia osteoporozy. Dobiera się je indywidualnie w zależności od parametrów fizycznych oraz zdrowotnych pacjenta.

 

Złamania, które już powstały u chorego na osteoporozę nie wyleczą się. Można jedynie minimalizować ból pacjenta lub operacyjnie nastawić złamaną kość, aby odpowiednio się zrosła. Osteoporozie towarzyszy często inna choroba, dlatego tak ważna jest kompleksowa diagnoza chorego pacjenta, która pozwoli na podjęcie pełnego leczenia.

Jak zapobiegać osteoporozie?

Aby zmniejszyć ryzyko powstania osteoporozy warto zadbać o swoja dobrą kondycję i zdrowy tryb życia. Przede wszystkim powinno się odrzucić papierosy oraz alkohol, które wypłukują cenne mikroskładniki wspomagające funkcjonowanie naszego organizmu.

 

Warto także uprawiać aktywność fizyczną, dzięki której nasze kości są pod stałym obciążeniem, które nadaje im elastyczności oraz odporności na urazy. W diecie powinno się uwzględnić produkty bogate w wapń, fosfor oraz witaminę D, a jeżeli jest ich za mało w pożywieniu warto zastanowić się nad suplementacją.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo