Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Przed wykonaniem badania rezonansem magnetycznym mały pacjent powinien się odpowiednio przygotować z pomocą swojego rodzica. Ważne jest, aby wcześniej zostało wykonane badanie krwi, które wykaże poziom kreatyniny. Dobrze jest również, aby na 6 godzin przed wykonaniem badania być na czczo. Dzieciaki, które mają skłonności do klaustrofobii i ataków paniki powinny otrzymać przed badaniem odpowiednie środki uspokajające, które pozwolą na wykonanie rezonansu.

Na czym polega badanie dzieci rezonansem?

Rezonans magnetyczny to bardzo precyzyjne, obrazowe badanie, które polega na wykorzystaniu fal radiowych oraz pola magnetycznego, które za pomocą kolorów przedstawiają informacje. Kolory te przedstawiają różnicę pomiędzy tkankami chorymi i zdrowymi, dzięki czemu łatwiej wyodrębnić ognisko schorzenia. Badaniu rezonansem poddaje się w zależności od potrzeby całe ciało pacjenta lub konkretny jego fragment. Badanie całościowe sprawdza się przy chorobach nowotworowych, które mogą powodować przerzuty na inne organy wewnętrzne.

 

Badanie rezonansem jest badaniem w pełni bezpiecznym, nie powoduje żadnych długotrwałych zmian na poziomie komórkowym. Jest również nieinwazyjne, dlatego pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu w trakcie jego przeprowadzania. Bardzo istotne jest, aby w momencie badania pacjent nie miał żadnych metalowych elementów garderoby, ponieważ mogą one zniekształcać wynik badania. Aby wynik był w pełni klarowny dziecko powinno również pozostać w bezruchu przez cały czas trwania badania. W trakcie rezonansu dziecku może przeszkadzać dźwięk i szumy, dlatego lekarz prowadzący badanie najczęściej daje pacjentowi zatyczki do uszu, które pozwalają zmniejszyć dyskomfort.

Jakie są powody do wykonania badania rezonansem?

Rezonans magnetyczny dla dzieci wykonuje się w sytuacji podejrzenia choroby neurologicznej lub nowotworowej. Można również dzięki niemu sprawdzić czy leczenie danej dolegliwości przynosi oczekiwane efekty. Jest również przydatny przy diagnozowaniu choroby Alzheimera, ponieważ wskazuje obszar mózgu, który jest odpowiedzialny za powstawanie problemów neurologicznych.

 

Częstym powodem kierowania dzieci na rezonans magnetyczny są różnego rodzaju wypadki, w których mogło dojść do uszkodzenia układu kostnego, mięśniowego lub kręgosłupa. Wykonuje się go przy zwichnięciach, złamaniach lub chorobach zwyrodnieniowych stawów i kości.

Jakie są przeciwwskazania do badania rezonansowego?

Rezonans jest dużo bardziej bezpiecznym badaniem niż tomografia komputerowa lub rentgen. Nie wydziela ono promieniowania jonizującego, które jest szkodliwe dla zdrowia, szczególnie w przypadku dzieci, które są dużo mniej odporne na działanie promieniowania. Wszelkie zmiany, które następują w organizmie pod wpływem badania są powierzchowne i krótkotrwałe, dlatego nie ma ono wpływu na stan zdrowia małego pacjenta.

 

Często badanie nie jest wykonywane ze względów finansowych. Badanie jest stosunkowo drogie, ponieważ w zależności od wielkości części ciała poddawanego procedurze kosztuje między 350 a nawet 2000 zł.

 

Badania nie powinno wykonywać się dzieciom z wszczepionym rozrusznikiem serca czy neurostymulatorami. Są to urządzenia, których praca może zostać zakłócona poprzez pole magnetyczne. Natomiast pompy insulinowe (na czas badania można ją wyciągnąć) i metalowe implanty nie są przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo