Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Alergie to coraz częstsza dolegliwość wśród społeczeństwa. Objawiają się nie tylko w wieku dziecięcym, ale również przez całe życia w okresach osłabienia organizmu. Mozna być uczulonym tak naprawdę na wszystko: pyłki, detergenty, pokarmy. Objawy samej alergii również są różne, od uciążliwego kataru i kaszlu, przez wysypki aż po poważne nietolerancje pokarmowe, które mogą mocno rozregulować układ trawienny. Dzięki odpowiedniej diagnozie można wprowadzić leczenie i eliminację alergenów, dlatego warto zrobić odpowiednie badania.

Kiedy najlepiej wykonywać testy na alergię dla dzieci?

Najczęstszym zaleceniem do wykonania badań na alergie są powtarzające się objawy zarówno ze strony skóry, jak i układu oddechowego. Najczęściej takie objawy pojawiają się u bardzo małych dzieci i są to alergie pokarmowe, np. na składniki mleka. w późniejszym wieku 2-3 lat można zaobserwować pierwsze objawy alergii wziewnych. Musimy pamiętać, że dzieci mogą być przerażone testami i bać się, że będą to bolesne zabiegi. Na szczęście współczesna medycyna rozwinęła się na tyle, że testy alergiczne są dużo mniej nieprzyjemne i bolesne niż kiedyś.

 

Przed samym badaniem warto przeprowadzić rozmowę z dzieckiem i poprosić, aby jasno komunikowało o swoich potrzebach, dyskomforcie i bólu, jeżeli będą one miały miejsce podczas badania. Nie powinniśmy również na siłę zapewniać dziecka, że zabieg będzie bezbolesny, jeżeli nie mamy co do tego stuprocentowej pewności. To bardzo ważne, aby dziecko podczas badania czuło zaufanie i bezpieczeństwo ze strony rodzica.

Jakie testy na alergię stosuje się u dzieci?

Jeżeli podejrzewamy alergie skórną, wówczas musimy udać się na test skórny, który da nam odpowiedź na to co nas uczula. Polega on na nałożeniu na skórę roztworu, który zawiera odpowiednie alergeny. Po posmarowaniu skórę należy nakłuć w miejscach, na które został naniesiony preparat. Jednorazowo podczas testu używa się do 20 alergenów, które podejrzewa lekarz prowadzący badanie. Na odczyn należy poczekać maksymalnie pół godziny, już po kwadransie powinny pojawić się pierwsze objawy alergiczne, jeżeli jesteśmy uczuleni na daną substancję. Mogą one być w postaci pęcherzyków, drobnych krostek lub świądu w obrębie zainfekowanego miejsca. Dla dzieci jest to bardzo niekomfortowe badanie, ponieważ objawy wywołane alergenem utrzymują się jeszcze przez jakiś czas po wykonaniu testu. Może wystąpić również opóźnienie reakcji na alergen, dlatego warto obserwować testowane miejsce przez najbliższe 48h.

 

Druga opcją są testy wykonywane na podstawie krwi, w której po zaaplikowaniu alergenu wytwarzają się konkretne przeciwciała. Do wykonania testu pobiera się krew dziecka i infekuje ją podejrzanymi alergenami. Składa się on z trzech paneli: wziewnego, pokarmowego oraz skórnego, a każdy z nich sprawdza około 30 alergenów. Przed takim badaniem dziecko może spokojnie zjeść posiłek i nie ma potrzeby specjalnego przygotowania pacjenta. Wyniki testów przekazywane są w formie raportów opisanych przez lekarza.

 

Trzecią metodą testowania alergenów jest metoda molekularna, która również polega na testowaniu krwi małego pacjenta, ale pozwala na przetestowanie niemal trzystu alergenów jednorazowo. Daje to dużo bardziej szczegółowe wyniki i pozwala wykryć więcej uczulających substancji.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo