Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Konsultacje foniatry w CM Medyceusz

Jeśli masz problemy z głosem, skonsultuj je u naszego foniatry. Zrób to koniecznie, jeśli kłopoty pojawiły się po jakiejkolwiek operacji chirurgicznej. W naszej poradni otorynolaryngologicznej przy Bazarowej od marca przyjmuje specjalista foniatrii.

Foniatra zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń narządu głosu. Pacjentami gabinetów foniatrycznych często są osoby pracujące głosem, a zatem nauczyciele, aktorzy, piosenkarze czy studenci. Ale nie tylko.

Kiedy więc powinniśmy się  udać po konsultację? Na przykład wtedy, gdy przez ponad dwa tygodnie męczy nas uporczywa chrypka, która nie ustępuje pomimo zastosowania dostępnych powszechnie lekarstw i metod, na przykład mimo zastosowania inhalacji solą fizjologiczną czy po nawilżaniu gardła. A ponadto gdy odczuwamy:

  • zaniki głosu
  • uczucie suchości w gardle
  • uczucie przeszkody, blokady w gardle
  • gdy bardzo często pochrząkujemy.

Pilnej konsultacji wymagają osoby, które były intubowane w trakcie operacji chirurgicznych (intubowanie to wprowadzenie specjalnej rurki do tchawicy, po to, aby zapewnić drożność dróg oddechowych w czasie zabiegu) i zauważyły u siebie zmianę barwy głosu. Do foniatry winny się też koniecznie udać osoby po urazach i operacjach w obrębie klatki piersiowej lub szyi (na przykład operacje tarczycy czy operacje udrażniające tętnice szyjne) i mają kłopoty z głosem.

- W czasie zabiegu usunięcia tarczycy może dojść do uszkodzenia nerwu krtaniowego. To może powodować porażenie fałdu głosowego, objawiające się pogorszeniem głosu i/lub dusznością– mówi Karolina Gos-Niewęłowska, foniatra z CM Medyceusz. – Wtedy konieczna jest pilna konsultacja i interwencja. Niestety, bardzo często pacjenci zgłaszają się do nas za późno.

Dlaczego? Ponieważ taka zmiana głosu po zabiegu jest często bagatelizowana. Pacjentom tłumaczy się, że nie powinni się nią niepokoić, a wszystko po pewnym czasie wróci do normy. Kłopot w tym, że nie wraca, ale uspokojeni pacjenci odkładają wizytę u specjalisty „na później”. Trafiają do gabinetu foniatry wiele miesięcy po operacji, podczas gdy powinni trafić najpóźniej dwa tygodnie po niej.

Jakie są metody leczenia stosowane w chorobach narządu głosu? Najczęściej jest to leczenie farmakologiczne i fizykoterapia (jonoforezy, elektrostymulacje, galwanizacje (czyli zabiegi z użyciem prądu o odpowiednim natężeniu), a także terapia logopedyczna dla dorosłych. U części pacjentów wskazane jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Dr Karolina Gos - Niewęgłowska, foniatra, czeka na Państwa w każdy czwartek w godz. 15.00 – 18.00 w poradni CM Medyceusz przy ul. Bazarowej.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.