Konsultacje foniatry w CM Medyceusz

Jeśli masz problemy z głosem, skonsultuj je u naszego foniatry. Zrób to koniecznie, jeśli kłopoty pojawiły się po jakiejkolwiek operacji chirurgicznej. W naszej poradni otorynolaryngologicznej przy Bazarowej od marca przyjmuje specjalista foniatrii.

Foniatra zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń narządu głosu. Pacjentami gabinetów foniatrycznych często są osoby pracujące głosem, a zatem nauczyciele, aktorzy, piosenkarze czy studenci. Ale nie tylko.

Kiedy więc powinniśmy się  udać po konsultację? Na przykład wtedy, gdy przez ponad dwa tygodnie męczy nas uporczywa chrypka, która nie ustępuje pomimo zastosowania dostępnych powszechnie lekarstw i metod, na przykład mimo zastosowania inhalacji solą fizjologiczną czy po nawilżaniu gardła. A ponadto gdy odczuwamy:

  • zaniki głosu
  • uczucie suchości w gardle
  • uczucie przeszkody, blokady w gardle
  • gdy bardzo często pochrząkujemy.

Pilnej konsultacji wymagają osoby, które były intubowane w trakcie operacji chirurgicznych (intubowanie to wprowadzenie specjalnej rurki do tchawicy, po to, aby zapewnić drożność dróg oddechowych w czasie zabiegu) i zauważyły u siebie zmianę barwy głosu. Do foniatry winny się też koniecznie udać osoby po urazach i operacjach w obrębie klatki piersiowej lub szyi (na przykład operacje tarczycy czy operacje udrażniające tętnice szyjne) i mają kłopoty z głosem.

- W czasie zabiegu usunięcia tarczycy może dojść do uszkodzenia nerwu krtaniowego. To może powodować porażenie fałdu głosowego, objawiające się pogorszeniem głosu i/lub dusznością– mówi Karolina Gos-Niewęłowska, foniatra z CM Medyceusz. – Wtedy konieczna jest pilna konsultacja i interwencja. Niestety, bardzo często pacjenci zgłaszają się do nas za późno.

Dlaczego? Ponieważ taka zmiana głosu po zabiegu jest często bagatelizowana. Pacjentom tłumaczy się, że nie powinni się nią niepokoić, a wszystko po pewnym czasie wróci do normy. Kłopot w tym, że nie wraca, ale uspokojeni pacjenci odkładają wizytę u specjalisty „na później”. Trafiają do gabinetu foniatry wiele miesięcy po operacji, podczas gdy powinni trafić najpóźniej dwa tygodnie po niej.

Jakie są metody leczenia stosowane w chorobach narządu głosu? Najczęściej jest to leczenie farmakologiczne i fizykoterapia (jonoforezy, elektrostymulacje, galwanizacje (czyli zabiegi z użyciem prądu o odpowiednim natężeniu), a także terapia logopedyczna dla dorosłych. U części pacjentów wskazane jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Dr Karolina Gos - Niewęgłowska, foniatra, czeka na Państwa w każdy czwartek w godz. 15.00 – 18.00 w poradni CM Medyceusz przy ul. Bazarowej.

Artykuły powiązane

23.05 2019

Kiedyś, jeśli ktoś miał grypę, obowiązkowo kładł się na kilka dni do łóżka. Ale w ciągu ostatnich 20-30 lat wielu z nas uznało, że nie może sobie pozwolić na chorowanie. Chodziliśmy z grypą do pracy i nie chcieliśmy słuchać, że w ten sposób sporo ryzykujemy. Na szczęście te czasy już mijają i łóżko – jako ważne, a może najważniejsze lekarstwo na grypę – wraca do łask. Dlaczego w przypadku grypy łóżko jest niezastąpione?

Więcej
21.05 2019

Szpital CM Medyceusz powiększył się o oddział otorynolaryngologiczny. Pacjenci trafią pod opiekę doskonałych lekarzy, którzy wiedzę i doświadczenie zdobywali w renomowanych Harvard Medical School w Bostonie czy Fisch International Microsurgery Foundation w Zurychu. Umieszczani są w świetnie wyposażonych, komfortowych salach.

Więcej
17.05 2019

Udar, zawał, miażdżyca, niewydolność serca i nerek, cukrzyca, trwałe uszkodzenie siatkówki oka - to wszystko efekty nadciśnienia tętniczego, które stało się prawdziwą plagą, przestało być chorobą osób starszych, bo cierpią na nie już dwudziestolatkowie - przestrzegają lekarze z CM Medyceusz. Szacuje się, że w Polsce nadciśnienie ma blisko 10 milionów ludzi. Prawie połowa je ignoruje.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.