Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

D3 - witaminowa celebrytka.

Pomaga w optymalnym funkcjonowaniu układu odpornościowego, w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, znacznie zmniejsza ryzyko chorób kostnych, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni, a także działa przeciwdepresyjnie i przeciwnowotworowo. O czym mowa? O witaminie D, a w dokładnie D3. To celebrytka wśród witamin – w ostatnich latach zrobiła oszałamiającą karierę. Dlaczego?

Co ma słońce do witaminy?

Ano – jak się okazuje - ma. Otóż witamina D powstaje w ludzkiej skórze pod wpływem promieni słonecznych. Po co ją dostarczać więc z zewnątrz? Z powodu geografii. Jak wyjaśniają specjaliści Centrów Medycznych Medyceusz: w Polsce, do syntezy tej witaminy w skórze, między kwietniem a wrześniem wystarczy przebywać dziennie kwadrans na słońcu między godzinami 10 a 15 oraz wydobyć na słońce 18 procent skóry – czyli na przykład mieć na sobie koszulkę z krótkim rękawem. Ale co z pozostałymi 6 miesiącami? No właśnie. Wtedy w naszej szerokości geograficznej nie damy rady jej „wyprodukować” w odpowiedniej ilości, bo nie dość, że słońca jest za mało, to do tego, z powodu zimna, nosimy dokładnie zakrywające ciało swetry, kurtki, kożuchy. I wprawdzie witaminę D znajdziemy także w mięsie, rybach czy jajach to jest jej tam za mało. Toteż lekarze w sezonie jesienno – zimowym zalecają jej suplementację.  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności , czyli działająca w Parmie, niezależna europejska agencja zajmująca się m.in. zagrożeniami związanymi z żywnością zaleca wręcz wszystkim dorosłym  przyjmowanie 2000 j.m. witaminy D dziennie.

Kto powinien przyjmować witaminę D3

 • Osoby prowadzące siedzący tryb życia
 • Osoby rzadko przebywające na słońcu
 • Osoby stosujące kremy z przeciwsłonecznymi filtrami UV (filtr UV 15 blokuje wytwarzanie witaminy D3 w 99 procentach)
 • Osoby po 65 roku życia, ze względu na mniejszą zdolność skóry do „produkcji” witaminy
 • Dzieci powyżej 6 roku życia, kobiety w ciąży, kobiety karmiące i kobiety planujące zajść w ciążę powinny dostarczać dawkę 2000 j.m. Witaminy D3 na dobę

Gdy brakuje witaminy

Niedobory witaminy D są - na podstawie badań - wiązane przez specjalistów z rozwojem cukrzycy – zarówno typu 1 jak i typu 2. Dotyczy to zwłaszcza osób, które niezbyt często przebywają na słońcu, mieszkają w krajach położonych z dala od równika (m.in. Polsce), nie uzupełniają diety w witaminę D.

Ponadto coraz częściej mówi się o wpływie braku tej witaminy w organizmie na rozwój raka prostaty czy raka sutka, a nawet na stwardnienie rozsiane. Brak witaminy D3 zwiększa także ryzyko urazów po upadkach – zwłaszcza osób w podeszłym wieku. Witamina D odpowiada bowiem za siłę mięśni, bierze udział w fizjologii ich skurczu, wpływa więc także na stabilizację postawy ciała seniorów.

Odpowiednia ilość witaminy D zmniejsza ryzyko powstawania krzywicy, osteoporozy i osteopenii (choroby prowadzącej do zmniejszenia się gęstości mineralnej kości, a w efekcie zniekształceń układu kostnego).

Jak przyjmować witaminę D3?

Ponieważ ta grupa witamin rozpuszcza się w tłuszczach, zaleca się jej przyjmowanie podczas posiłku zawierającego tłuste dania lub przyjęcie w formie kapsułki olejowej – bardzo łatwo dostępnej na rynku.

W jakich ilościach przyjmować witaminę D

Dobrze jest to konsultować z lekarzem. Jednak zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego osoby zdrowe mogą przyjmować:

 • Seniorzy >75 lat – z uwagi na zmniejszoną skuteczność syntezy skórnej oraz potencjalnie obniżoną absorpcję z przewodu pokarmowego i zmieniony metabolizm witaminy D zalecana jest suplementacja witaminy D w dawce 2000–4000 IU/dobę, zależnie od masy ciała. i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok.
 • U starszych seniorów z otyłością wymagana jest suplementacja w dawce 4000–8000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości.
 • Seniorzy (65+ lat) dawka 800 - 2000 IU/dobę, przez cały rok. Seniorzy z otyłością wymagają suplementacji w dawce 1600–4000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości.
 • Dorośli dawka 800 - 2000 IU/doba między wrześniem, a kwietniem przez cały rok. Jeśli w pozostałych miesiącach nie jest zapewniona synteza skórna – osoby te nie wychodzą z domu lub jego skóra musi być zakryta lub pokryta filtrami UV można przyjmować tę dawkę przez cały rok. U dorosłych z otyłością wymagana jest suplementacja w dawce 1600–4000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości.
 • Dzieci  (1-10 lat), dawka 600 - 1000 IU/dobę miedzy wrześniem, a kwietniem (przez cały rok w tej dawce, jeśli w pozostałych miesiącach nie jest zapewniona synteza skórna – np., gdy dziecko nie wychodzi z domu lub jego skóra musi być zakryta lub pokryta filtrami UV. U dzieci z otyłością wymagana jest suplementacja w dawce 1600–4000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości.
 • Młodzież - w okresie od maja do września u zdrowych nastolatków przebywających na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami przez co najmniej 15 minut w godzinach od 10 do 15, niestosujących kremów z filtrem, suplementacja witaminą D nie jest konieczna, chociaż jest wciąż zalecana i bezpieczna. Jeżeli powyższe warunki nie są spełnione, zalecana jest suplementacja w dawce 800–2000 IU/dobę, zależnie od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok. U nastolatków z otyłością wymagana jest suplementacja w dawce 1600–4000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości.
 • Noworodki i niemowlęta (0 - 12 miesięcy), dawka 400 IU/dobę do 6. miesiąca życia. Od 6. miesiąca do 12. miesiąca życia dawka 400-600 IU/dobę zależnie od ilości witaminy D w diecie.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo