Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

W czasach, gdy wszyscy jesteśmy zabiegani, ciężko znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną. Jednak, by móc być w formie nie trzeba codziennie spędzać długich godzin na siłowni! Nasze ciała funkcjonują w ten sposób, że nawet najmniejsze działania mogą diametralnie wpływać na zdrowie i samopoczucie. To zjawisko opisuje pojęcie NEAT (non-exercise activity), które oznacza spontaniczne aktywności, jakie wykonujemy codziennie bez zaplanowanych aktywności. Mogą być to spacery, wchodzenie po schodach, a nawet codzienne obowiązki domowe, czyli proste czynności, które mogą mieć znaczny wpływ na naszą kondycję psychiczną i fizyczną.  

W naszym artykule przybliżymy wam pojęcie NEAT oraz pokażemy jakie korzyści może przynieść w życiu każdego z was. Wspólnie sprawdzimy, jak małe zmiany mogą wpływać na jakość stan zdrowia oraz samopoczucie każdego dnia! 

Czym jest NEAT? 

NEAT jest terminem określającym codzienną spontaniczną aktywność fizyczną, którą wykonujemy niezależnie od zaplanowanych treningów lub innego typu ćwiczeń, które opierają się na ilości powtórzeń oraz określonym tempie. NEAT obejmuje takie czynności jak stanie, chodzenie, prace domowe oraz wszelkie gesty i odpowiada za wydatek energetyczny, czyli ilość spalanych kalorii przez organizm w trakcie ich wykonywania. NEAT pokazuje, w jaki sposób z pozoru mało znaczące czynności wpływają na kondycję fizyczną, a zwiększenie tego współczynnika może mieć korzystny wpływ na poprawę stanu zdrowia oraz ogólnego samopoczucia. 

 

Jaki wpływ na zdrowie ma NEAT? 

NEAT niesie za sobą szczególne korzyści dla wszystkich osób zmagających się z otyłością oraz tych, w których życiu nie ma regularnej aktywności fizycznej. NEAT pomaga w utrzymaniu ujemnego bilansu energetycznego, co ma kluczowy wpływ na zmniejszenie masy ciała. Według badań wskaźnik ten przyczynia się również do zmniejszenia ryzyka chorób cywilizacyjnych tj. cukrzyca, zespół metaboliczny, choroby sercowo-naczyniowe, a nawet nowotworów. Co więcej, udowodniono, że osoby wykonujące codzienną aktywność fizyczną o niskiej intensywności przez co najmniej 15 minut dziennie zmniejszyły ryzyko wystąpienia ww. chorób oraz kilkuletni wzrost średniej długości życia. Ponadto zaobserwowano, że osoby, które wprowadzają tego typu aktywność do swojego życia, nie tylko stracili na wadze, ale także wypracowali nawyk długoterminowego utrzymania tej wagi. Nie należy zapominać również o tym, że ruch sam w sobie jest również dobry dla zachowania właściwej kondycji psychicznej i znacznie wpływa na redukcję stresu, poprawę samopoczucia, zmniejszenie objawów depresji oraz lęków, a także polepszeniu jakości snu. 

 

Stosunek NEAT do wydatku energetycznego 

NEAT w stosunku do ogólnego wydatku energetycznego może okazać się kluczowym wskaźnikiem zdrowia oraz aktywności fizycznej i może różnić się od siebie w zależności od kilku czynników m.in. stylu życia, oraz rodzaju wykonywanej pracy. Osoby, które prowadzą siedzący tryb pracy mogą posiadać stosunkowo niski współczynnik NEAT w całkowitym wydatku energetycznym. Z kolei u pracowników fizycznych, którzy większość czasu spędzają w pozycji stojącej lub osób prowadzących aktywny tryb życia, NEAT może stanowić znacznie większą część całkowitego wydatku energetycznego.  

Zdecydowanie zwiększenie spontanicznej aktywności znacznie wpływa na poprawę oraz utrzymanie lepszego stanu zdrowia, oraz samopoczucia, szczególnie w przypadku osób, które nie mogą sobie pozwolić na regularne intensywne treningi lub nie lubią tradycyjnych form ćwiczeń. Niewielkie zmiany w codziennych nawykach są w stanie diametralnie przyczynić się do zwiększenia NEAT w całkowitym wydatku energetycznym, co wpływa pozytywnie na kondycję psychiczną i fizyczną. 

 

Jak zwiększyć NEAT? 

Istnieje wiele sposobów na to, jak poprawić NEAT i zwiększyć swoją aktywność fizyczną w ciągu dnia za pomocą prostych czynności, oto kilka naszych sugestii, które mogą okazać się przydatne: 

  • Wybierz schody zamiast windy, zwiększysz w ten sposób swoją wydolność i zaangażujesz mięśnie nóg i pośladków. 
  • Jeśli masz taką możliwość, zacznij chodzić pieszo i zrezygnuj z komunikacji miejskiej oraz jazdy samochodem, wszędzie tam, gdzie nie jest to konieczne. 
  • Chodź na spacery, nawet podczas krótkiej przerwy w czasie pracy. 
  • Staraj się stać, zamiast siedzieć, zwłaszcza podczas pracy, oglądania telewizji lub rozmowy przez telefon.  
  • Wykonuj codzienne obowiązki domowe tj. sprzątanie, porządkowanie czy gotowanie. 
  • Jeżeli prowadzisz siedzący tryb pracy, staraj się robić sobie krótkie przerwy na oderwanie się od biurka i przejścia się po biurze, albo wykonanie kilku przeciągnięć. 
  • Aktywnie spędzaj czas przed telewizorem i nie leż biernie, tylko wykonaj za każdym razem kilka przysiadów lub innych prostych ćwiczeń. 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo