Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Konchoplastyka to chirurgiczny zabieg, który ma na celu poprawę estetyki oraz funkcjonalności małżowin nosowych. Jest to procedura, która może być przeprowadzana z różnych powodów, począwszy od poprawy wyglądu nosa po korygowanie problemów z oddychaniem. W niniejszym artykule omówimy szczegółowo, na czym polega konchoplastyka, jak przebiega zabieg oraz jak wygląda rekonwalescencja po operacji.

 

Czym jest konchoplastyka i na czym polega?

Konchoplastyka, zwana również chirurgiczną redukcją małżowin nosowych, to procedura mająca na celu zmniejszenie rozmiaru lub zmianę kształtu małżowin nosowych. Jest to popularny zabieg przeprowadzany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Konchoplastyka ma na celu poprawę drożności nosa, co z kolei może skutkować zmniejszeniem wielu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak częsty katar czy chrapanie.

Małżowiny nosowe znajdują się u dołu, nieco z boku jamy nosowej. Składają się one z tkanki kostnej oraz błony śluzowej. Przerost tego elementu może prowadzić do niedrożności zatok lub niedrożności jamy nosowej.

Konchoplastyka małżowin nosowych jest wskazana w przypadku różnych dolegliwości, takich jak:

  • trudności w swobodnym oddychaniu,
  • silna alergia (należy podkreślić, że ten zabieg nie leczy alergii, może łagodzić jej objawy),
  • częste infekcje górnych dróg oddechowych,
  • problemy z węchem,
  • chrapanie i bezdechy,
  • częste uczucie zatkanego nosa.

 

Jak przebiega zabieg konchoplastyki? 

Przed przystąpieniem do zabiegu konchoplastyki pacjent powinien skonsultować się z doświadczonym chirurgiem plastycznym. Podczas konsultacji lekarz oceni stan małżowin nosowych oraz omówi oczekiwania pacjenta dotyczące rezultatów zabiegu.

 

Przygotowanie do operacji — badania diagnostyczne

Przed operacją konieczne może być wykonanie badań diagnostycznych oraz przeprowadzenie testów, aby upewnić się, że pacjent może przejść zabieg. Zaleca się wykonanie następujących badań krwi: morfologii, INR (międzynarodowego stosunku znormalizowanego), APTT (czas częściowej tromboplastyny aktywowanej) oraz grupy krwi z oznaczeniem ciał odpornościowych. Badania te są istotne, aby ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta oraz zminimalizować ryzyko powikłań podczas operacji. Należy również omówić wszelkie zalecenia dotyczące przygotowania do operacji, takie jak zaprzestanie przyjmowania leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych.

Przebieg operacji

Zabieg konchoplastyki przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, w zależności od preferencji pacjenta oraz zaleceń lekarza. Podczas operacji chirurg dokonuje redukcji lub korekcji małżowin nosowych, stosując różne techniki w zależności od potrzeb pacjenta.

Rekonwalescencja po operacji

Po operacji konieczne jest noszenie opatrunku przez określony czas, aby zapewnić stabilizację małżowin nosowych i umożliwić prawidłowe gojenie się tkanek. Pacjent powinien również unikać wszelkich działań, które mogłyby narażać nos na urazy lub nadmierne napięcie. Najczęściej pacjent może wrócić do domu tego samego dnia, w którym przeprowadzono zabieg konchoplastyki małżowin nosowych. Jednak przez około tydzień zaleca się ograniczenie wysiłku fizycznego oraz zalecane jest zwolnienie z pracy lub szkoły. Ponadto, przez kilka dni warto zrezygnować z palenia papierosów, ograniczenie wysiłku fizycznego i odpoczynek. Pomoże to w szybszym procesie rekonwalescencji i powrocie do pełnej sprawności.

 

Konchoplastyka jest skutecznym sposobem na poprawę estetyki oraz funkcjonalności małżowin nosowych. Zabieg ten może przynieść znaczącą poprawę jakości życia pacjenta, zarówno pod względem wyglądu, jak i komfortu oddychania. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny, dlatego przed podjęciem decyzji o konchoplastyce należy skonsultować się z doświadczonym specjalistą.

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo