Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Żylaki są powszechnym problemem, z którym boryka się wiele osób, szczególnie w podeszłym wieku. Choć mogłoby się wydawać, że jest to schorzenie, powodujące wyłącznie dyskomfort estetyczny, w rzeczywistości może stanowić poważny problem, który znacznie wpłynie na ogólny stan zdrowia. W naszym krótkim artykule przyjrzymy się tematowi żylaków, zwracając uwagę na ich przyczyny oraz objawy. Pokażemy również, jakie istnieją możliwości leczenia żylaków, które pomogą wam się pozbyć ich raz na zawsze.  

Czym są żylaki? 

Żylaki (żylaki kończyn dolnych) to choroba naczyń krwionośnych objawiająca się poszerzonymi i wygiętymi żyłami widocznymi na powierzchni nóg, choć mogą pojawiać się również na innych częściach ciała. Schorzenie to spowodowane jest nieprawidłowym funkcjonowaniem zastawek żylnych, przez co przepływ krwi nie jest prawidłowy. Zastawki te służą do kontrolowania jednokierunkowego przepływu krwi do serca, w sytuacji, gdy są one osłabione lub uszkodzone, krew może gromadzić się w żyłach, lub cofać, co skutkuje poszerzeniem i wygięciem się naczynek. Żylaki mogą objawiać się na różne sposoby tj.: 

 • Widoczne podskórne guzki w postaci grudek lub pętli w sinawym, lub nawet fioletowym odcieniu, 
 • Obrzęki, 
 • Uczucie ciężkości w nogach, 
 • Ból, 
 • Pieczenie, 
 • Owrzodzenie lub inne powikłania. 

Jak powstają żylaki? 

Schorzenie to może być spowodowane różnymi czynnikami, z których część może wydawać się oczywista, a innymi możecie okazać się zaskoczeni. Wśród najczęstszych z nich możemy wymienić: 

 • Dziedziczność- istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli rodzice mają lub mieli żylaki, dzieci mogą odziedziczyć tę przypadłość. 
 • Siedzący lub stojący tryb pracy- przebywanie przez znaczną część dnia w jednej pozycji może przyczynić się do nadmiernego ciśnienia w naczyniach krwionośnych. 
 • Niewłaściwa dieta- wysoko przetworzona żywność, oraz duża ilość soli w diecie prowadzą do zatrzymania wody w organizmie, co z biegiem czasu może powodować obrzęków oraz zwiększonego ciśnienia w naczyniach krwionośnych. 
 • Brak aktywności fizycznej- regularna aktywność fizyczna przyczynia się do utrzymania prawidłowego krążenia krwi. Z kolei jej brak może nie tylko prowadzić do osłabienia mięśni nóg, ale również znacznie pogorszyć funkcjonowanie naczyń krwionośnych. 
 • Nadwaga lub otyłość- zbyt duża masa ciała może spowodować zwiększenie ciśnienia na naczynia krwionośne co także zwiększa ryzyko powstawania żylaków. 
 • Ciąża- podczas ciąży w ciele kobiety zachodzą różne zmiany, wśród nich jest również wzrost objętości krwi, co wpływa na zwiększenie ciśnienia w naczyniach krwionośnych, a rosnący płód może wywierać nacisk na żyły dna miednicy. 
 • Starzenie się- wraz z wiekiem organizm osłabia się, dotyczy to również żył, które z upływem lat tracą swoją elastyczność i powoli tracą zdolność do sprawnego przekazywania krwi. 
 • Chodzenie na zbyt wysokich obcasach- częste noszenie butów na wysokim obcasie może zaburzyć naturalne krążenie krwi i zwiększyć nacisk na żyły. 
 • Nadużywanie alkoholu- zbyt częste spożywanie alkoholu może w znacznym stopniu obciążyć żyły poprzez permanentne poszerzenie ich oraz zwiększenie ciśnienia. 
 • Palenie papierosów- nikotyna oraz substancje smoliste zawarte w papierosach uszkadzają naczynia krwionośne, oraz pogarszają ich elastyczność, co może powodować nie tylko żylaki, ale również inne schorzenia naczyniowe. 
 • Przewlekły stres- długotrwały stres powoduje wzrost ciśnienia oraz zaburzeń krążenia, co ma znaczny wpływ na układ naczyniowy, a co za tym idzie, może stać się również przyczyną powstawania żylaków. 

 

Objawy żylaków- co powinno wzbudzić wasz niepokój? 

Objawy żylaków występują pod różną postacią i mogą obejmować aspekty fizyczne jak i wpływać na estetyczny wygląd ciała w zależności od stopnia zaawansowania. Choć żylaki kojarzą nam się głównie z poszerzonymi i wygiętymi żyłami widocznymi pod powierzchnią skóry, mogą występować także w innej postaci. Niewłaściwa cyrkulacja krwi w organizmie prowadzi do zatrzymania płynów w tkankach, co powoduje obrzęk szczególnie w okolicach kostek. Przyczynia się to do powstania uczucia ciężkości oraz zmęczenia w nogach, co jest szczególnie dokuczliwe pod koniec dnia po ciężkim dniu, ale także po spędzeniu kilku godzin w pracy w pozycji siedzącej lub stojącej. Oprócz tego okolice żylaków mogą powodować swędzenie, pieczenie, a nawet ból, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie osób cierpiących na to schorzenie. W zaawansowanym stadium dolegliwości na ciele zauważyć można nieestetyczne zmiany skórne, które powodują dyskomfort. Zaliczamy do nich przebarwienia, zapalenia skóry, owrzodzenia oraz wypryski. 

 

Jak pozbyć się żylaków? 

Sposobów na pozbycie się żylaków jest wiele i różnią się one od siebie w zależności od zaawansowania dolegliwości oraz indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Bezwzględnie w każdym przypadku należy przede wszystkim zacząć od zmiany stylu życia poprzez wprowadzenie aktywności fizycznej oraz stosowanie odpowiedniej diety z małą zawartością soli, oraz bogatej w błonnik. Warto również unikać pozostawania w jednej pozycji przez dłuższy czas i nawet podczas kilku godzin spędzonych w pracy spróbować przejść się raz na jakiś czas lub wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających, które, choć mogą wydawać się błahe, mogą przynieść ulgę. Warto skorzystać z mniej inwazyjnych rozwiązań i zaopatrzyć się w specjalistyczne pończoch uciskowe, które poprzez odpowiedni nacisk są w stanie zmniejszyć obrzęk oraz poprawić krążenie krwi w nogach. Popularną metodą leczenia żylaków jest skleroterapia, czyli zabieg polegający na wstrzyknięciu do poszerzonej żyły sklerosantu, który powoduje jej zamknięcie i wyłączenie z obiegu. Jest to bezinwazyjna metoda, na którą decyduje się znaczna liczba chorych, ponieważ jest bardziej bezpieczna niż chirurgiczne usunięcie żylaków. Alternatywą dla operacji może być również innowacyjny zabieg laserowego usunięcia żylaków, jednak w tym przypadku cena jest znacznie wyższa niż skleroterapii. 

W cięższych przypadkach konieczne jest zastosowanie farmakologii (która załagodzi objawy i zmniejszy dokuczliwy ból), oraz zabiegów chirurgicznych. Zaawansowanie żylaki oraz ich powikłania (np. owrzodzenia lub zakrzepica) wymagają bardziej wymagających metod leczenia.  

 

Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek może różnić się od siebie pod względem zaawansowania schorzenia oraz indywidualnych warunków pacjenta. Aby móc uzyskać odpowiednią diagnozę oraz wprowadzić plan leczenia w życie, niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który dostosuje najlepsze rozwiązanie oraz pomoże uśmierzyć ból. 

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo