Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Zaćma to schorzenie oka, które charakteryzuje się zmętnieniem soczewki, która znajduje się za tęczówką. W miarę postępu zaćmy, soczewka stopniowo traci swoją przejrzystość, co powoduje zaburzenia widzenia. Choć schorzenie to zazwyczaj jest związane z procesem starzenia się organizmu, to może również występować u dzieci oraz osób młodszych w wyniku wrodzonych wad oczu, urazów lub chorób oczu. Zaćma to choroba postępująca i nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, dlatego ważne jest wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie.

Objawy zaćmy, które wymagają podjęcia leczenia

Zaćma objawia się różnymi dolegliwościami wzrokowymi, które mogą pogarszać się w miarę postępu choroby. Początkowo może to być jedynie niewyraźne widzenie, zwłaszcza w przypadku odległych obiektów. Stopniowo zaćmienie może powodować:

 

 • Rozmycie i mglistość widzenia,
 • Poczucie, jakby patrzyło się przez zasłonę lub mgłę,
 • Trudności z rozpoznawaniem twarzy i czytaniem,
 • Zwiększona wrażliwość na światło,
 • Widzenie podwójne w jednym oku,
 • Zmiana postrzegania kolorów

 

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, niezwłocznie skonsultuj się z okulistą, aby ocenić stan swoich oczu i podjąć odpowiednie kroki w przypadku diagnozy zaćmy.

Przyczyny zmętnienia soczewki

Główną przyczyną zaćmy jest starzenie się soczewki oka. W miarę upływu czasu, białko w soczewce może ulegać denaturacji i tworzyć mętnienia. Proces ten jest naturalnym efektem starzenia się organizmu i występuje u większości osób w późniejszym okresie życia.

 

Czynniki ryzyka związane z rozwojem zaćmy to między innymi:

 

 • Wiek (szczególnie po 60 roku życia),
 • Palenie tytoniu,
 • Narażenie na działanie promieniowania UV,
 • Cukrzyca,
 • Urazy oka,
 • Wrodzone wady oczu,
 • Nadwaga,
 • Zawodowe narażenie na szkodliwe substancje

 

Warto podkreślić, że zaćma nie jest chorobą zakaźną i nie jest spowodowana działaniem bakterii ani wirusów. To naturalny proces degeneracji, który może zostać zahamowany lub opóźniony odpowiednią profilaktyką i leczeniem.

Leczenie zaćmy - terapie wspomagające i operacja

W momencie zdiagnozowania zaćmy, okulista podejmuje decyzję o wdrożeniu odpowiedniej terapii. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej sztucznym implantem wewnątrzgałkowym, czyli sztuczną soczewką. Operacja ta jest rutynowym zabiegiem i przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie odczuwa bólu, a powrót do aktywności jest stosunkowo szybki.

 

W przypadku pacjentów, u których zaćma nie jest jeszcze na tyle zaawansowana, by wymagała operacji, stosuje się terapie wspomagające, które pomagają w utrzymaniu jak najlepszej ostrości widzenia. Może to obejmować korekcję zaćmy za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.

Profilaktyka zaćmy i minimalizowanie ryzyka rozwoju

Jak mówi przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć. To samo dotyczy zaćmy. Istnieje szereg działań, które możemy podjąć, aby zminimalizować ryzyko rozwoju tego schorzenia:

 1. Unikaj palenia tytoniu: Palenie tytoniu może zwiększać ryzyko zaćmy, dlatego warto zrezygnować z tego nałogu.
 2. Ochrona oczu przed słońcem: Narażenie na działanie promieni UV może przyspieszać procesy degeneracyjne w soczewce oka. Noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV może zapewnić dodatkową ochronę.
 3. Zdrowa dieta: Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców bogatych w przeciwutleniacze, takich jak witamina C i E, może pomóc w ochronie oczu przed działaniem wolnych rodników i zmniejszyć ryzyko zaćmy.
 4. Regularne badania okulistyczne: Regularne wizyty u okulisty pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych zmian w oczach, w tym zaćmy.
 5. Aktywność fizyczna: Regularna aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu zdrowego wzroku, ponieważ wpływa korzystnie na układ krążenia i dostarcza więcej tlenu do tkanek oka.

 

Zaćma to poważne schorzenie oka, które może prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowane i leczone. Dlatego niezwykle ważne jest regularne monitorowanie stanu swoich oczu i skonsultowanie się z okulistą w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów. Profilaktyka i wczesne wykrycie zaćmy to klucz do zachowania zdrowego wzroku na długo.

 

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo