Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Cystoskopia jest jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych w dziedzinie urologii. To bezpieczne i skuteczne badanie, które służy do oceny wnętrza pęcherza moczowego. Jest wykonywane za pomocą specjalnego urządzenia zwieranego nazwanego cystoskopem, który jest cienką, elastyczną rurką wyposażoną w oświetlenie i kamerę.

Przebieg badania cystoskopii

  1. Przygotowanie pacjenta: Przed rozpoczęciem badania pacjent zostaje poinformowany o jego przebiegu oraz możliwych dolegliwościach, jakie może odczuwać. Może być poproszony o opróżnienie pęcherza moczowego. Lekarz może również zalecić ograniczenie jedzenia i picia przed procedurą.
  2. Pozycja pacjenta: Pacjent zostaje poproszony o zdjęcie ubrania w dolnej części ciała i założenie specjalnej koszulki lub fartucha. Następnie zostaje poproszony o przyjęcie pozycji leżącej na plecach z nogami rozłożonymi na podporach lub zgiętymi w kolanach i rozsuniętymi.
  3. Znieczulenie: Przed rozpoczęciem badania, zwykle stosuje się miejscowe znieczulenie, które ma na celu złagodzenie dyskomfortu i minimalizację bólu. Znieczulenie może być w postaci żelu lub płynu wstrzykiwanego do cewki moczowej.
  4. Wprowadzenie cystoskopu: Cystoskop jest delikatnie wprowadzany przez cewkę moczową do pęcherza moczowego. Może być odczuwalne uczucie niewielkiego dyskomfortu lub ucisku podczas wprowadzania cystoskopu.
  5. Oglądanie wnętrza pęcherza moczowego: Kiedy cystoskop jest już w pęcherzu moczowym, lekarz może oglądać jego wnętrze na monitorze. Dzięki oświetleniu i kamery na końcu cystoskopu możliwe jest dokładne obejrzenie błony śluzowej pęcherza, cewki moczowej oraz innych struktur anatomicznych.
  6. Badanie w poszukiwaniu zmian: Podczas cystoskopii lekarz może poszukiwać różnych zmian w pęcherzu moczowym, takich jak polipy, guzki, owrzodzenia, kamienie czy zmiany zapalne. Jeśli zostaną zauważone jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz może podjąć dodatkowe kroki, takie jak pobranie próbki tkanki (biopsja).
  7. Zakończenie badania: Po zakończeniu oglądania pęcherza moczowego, cystoskop jest powoli wycofywany przez cewkę moczową. Procedura jest zazwyczaj krótka i trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od celu badania.
  8. Po badaniu: Po zakończeniu cystoskopii pacjent może odczuwać pewien dyskomfort lub uczucie pieczenia podczas oddawania moczu. Te objawy zazwyczaj ustępują w ciągu kilku godzin po badaniu. W przypadku wystąpienia silnego bólu, krwiomoczu, gorączki lub innych nietypowych objawów, należy skonsultować się z lekarzem.

Czy trzeba obawiać się cystoskopii?

 

Cystoskopia jest bezpiecznym i skutecznym badaniem diagnostycznym, które pozwala lekarzom na dokładną ocenę stanu pęcherza moczowego i cewki moczowej. Pozwala wykryć i monitorować różne schorzenia, takie jak kamica, guzy, zmiany zapalne, stany zapalne czy zaburzenia odpływu moczu. W niektórych przypadkach, np. w celu usunięcia kamienia czy wykonania biopsji, podczas cystoskopii można również przeprowadzić niektóre procedury terapeutyczne.

 

Ważne jest, aby przed badaniem cystoskopii poinformować lekarza o wszelkich istniejących schorzeniach, alergiach, przyjmowanych lekach oraz o ewentualnej ciąży. Ponadto pacjent powinien być przygotowany na możliwość lekkiego dyskomfortu i uczucia napięcia podczas wprowadzania cystoskopu.

 

Cystoskopia jest istotnym narzędziem w diagnostyce urologicznej, umożliwiającym precyzyjną ocenę pęcherza moczowego i cewki moczowej. Dzięki tej procedurze lekarze są w stanie postawić dokładną diagnozę i opracować odpowiedni plan leczenia dla pacjenta. Badanie to przeprowadza się z zastosowaniem odpowiednich środków znieczulających, aby zmniejszyć dyskomfort i minimalizować ból. Jeśli istnieje potrzeba, lekarz może również zalecić wykonanie cystoskopii jako kontrolę lub monitorowanie wyników leczenia.

 

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo