Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Kolonoskopia jest badaniem medycznym służącym do wykrywania wszelkich nieprawidłowości w okrężnicy i odbytnicy. Jest to ważny zabieg dla osób powyżej 50 roku życia, u których występuje ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega kolonoskopia, w jaki sposób może pomóc w diagnozowaniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych i jak najlepiej przygotować się do zabiegu.

Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia to procedura stosowana do diagnozowania i/lub leczenia schorzeń związanych z jelitami. Procedura polega na zajrzeniu do jelita grubego za pomocą cienkiej, elastycznej rurki, która ma własne światło i przymocowaną kamerę. Podczas zabiegu lekarze mogą wykryć wszelkie nieprawidłowości lub narośla i albo je usunąć, albo pobrać próbkę biopsji do dalszych badań.

Celem kolonoskopii jest pomoc w zapobieganiu poważnym chorobom, takim jak rak jelita grubego, poprzez wczesne wykrywanie i leczenie istniejących problemów. Służy również do monitorowania pacjentów, którzy są narażeni na ryzyko rozwoju tych chorób ze względu na wiek, historię rodzinną, nawyki związane ze stylem życia i inne czynniki. Kolonoskopia jest ważnym narzędziem w utrzymaniu dobrego zdrowia, ponieważ może wykryć choroby, zanim staną się one poważniejsze.

Korzyści z badań przesiewowych

Kolonoskopia jest zalecaną procedurą przesiewową dla osób w wieku powyżej 50 lat i służy do wykrywania polipów, guzów i innych nieprawidłowości okrężnicy. Ten rodzaj badania przesiewowego może pomóc wykryć obecność raka, zanim pojawią się objawy, co może prowadzić do wcześniejszej diagnozy i leczenia. Pozwala również lekarzom zaobserwować wszelkie zmiany, jakie zaszły w jelitach od czasu wykonania poprzedniej kolonoskopii. Wiedza o tym, czego się spodziewać podczas przygotowań i zrozumienie, dlaczego jest to ważne, może ułatwić ten proces osobom, które nie są pewne, czy je wykonać.

Badania pokazują, że kolonoskopia może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego nawet o 70 procent ze względu na zdolność do identyfikacji polipów przednowotworowych, zanim staną się nowotworowe.

Kolonoskopia - przygotowanie do badania

Kolonoskopia to procedura medyczna stosowana przez lekarzy w celu wykrycia wszelkich zmian w wyściółce okrężnicy. Jest to jeden z najdokładniejszych testów do diagnozowania i wykrywania raka jelita grubego. Aby zapewnić dokładność, ważne jest odpowiednie przygotowanie się do tego badania.

Tydzień przed badaniem należy przestać przyjmować wszystkie leki zawierające żelazo, a także ziarniste pieczywo. Określone zalecenia dietetyczne obejmują również unikanie spożywania niektórych pokarmów, które mogą zakłócać wyniki, takich jak produkty mleczne, czerwone mięso i alkohol. Trzy dni przed kolonoskopią przechodzimy na dietę płynną i pijemy duże ilości niegazowanej wody. Dzień przed pacjenci przyjmują środki przeczyszczające przepisane przez lekarza, które pomagają oczyścić jelita przed badaniem. Dodatkowo pacjenci mogą również potrzebować lewatywy jelit, w zależności od ich indywidualnej historii medycznej. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i trwa do godziny.

Badanie przeprowadzane jest na boku, podczas gdy ewentualne leki uspokajające będą podawane dożylnie. Mogą wystąpić skurcze spowodowane wprowadzeniem powietrza podczas badania - jest to całkowicie normalne. Twoje parametry życiowe, takie jak tętno i poziom tlenu, będą monitorowane podczas całej procedury ze względów bezpieczeństwa.

Więcej informacji dotyczącej kolonoskopii pod adresem - https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/diagnostyka/kolonoskopia  

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo