Wykonanie mammografii jest jedną z najmądrzejszych rzeczy, które jako kobieta możesz zrobić dla zdrowia swoich piersi, ogólnego samopoczucia i komfortu psychicznego. Jest badaniem nieinwazyjnym, które gdy wykonywane jest cyklicznie, pozwala na wczesne wykrywanie nieprawidłowości. Jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?
Mammografia – co to za badanie?
Mammografia to specjalistyczna technika obrazowania medycznego. Wykorzystuje system rentgenowski o niskich dawkach promieniowania do badania piersi pod kątem wczesnego wykrywania nieprawidłowości. Od lat 70. ubiegłego wieku mammografia jest standardem w wykrywaniu raka piersi i podstawowym narzędziem do znacznego zmniejszenia liczby śmiertelnych przypadków raka piersi. Dzięki niezwykłemu wskaźnikowi czułości, sięgającemu 88%, mammografia daje lekarzowi możliwość diagnozowania nawet najmniejszych zmian w obrębie piersi, w tym zwapnień oraz łagodzenia ich, gdy nadal są w wysokim stopniu uleczalne.
Kiedy przeprowadza się mammografię?
Mammografię przeprowadza się w celu zapobiegania chorobom piersi oraz w celu postawienia diagnozy, gdy już pojawią się nieprawidłowości. Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaleca przeprowadzanie cyklicznego badania mammograficznego u kobiet powyżej 40. roku życia (u młodszych kobiet wykonuje się badanie USG) według następującego harmonogramu:
- kobiety w wieku 40-50 lat – raz na 2 lata,
- kobiety po 50. roku życia – raz w roku.
Jak przygotować się do mammografii?
Chociaż mammografia jest dość prostą procedurą, nadal warto odpowiednio się do niej przygotować, aby zapewnić uzyskanie dokładnych wyników i sprawić, że Twoje doświadczenie będzie tak bezproblemowe i komfortowe, jak to tylko możliwe. Poniżej znajdują się proste wskazówki dotyczące przygotowania się do mammografii:
- Umów się na badanie mammograficzne w I fazie cyklu (około 10. dnia), kiedy piersi nie są tkliwe lub nabrzmiałe.
- Unikaj spożywania kofeiny na kilka dni przed planowanym badaniem mammograficznym. Kofeina może powodować puchnięcie przewodów piersiowych, a tym samym tkliwość piersi.
- Zdejmij biżuterię przed badaniem.
- Unikaj stosowania dezodorantów, maści lub czegokolwiek, co może zawierać cząstki aluminium. Może ono zakłócać prawidłowy obraz piersi, powodując błędne odczyty na przykład w postaci niezidentyfikowanych białych plam.
- Załóż dwuczęściową garderobę, ponieważ do badania będziesz musiała rozebrać się od pasa w górę. Podczas badania będziesz tylko Ty i lekarz, ale bez konieczności całkowitego rozbierania się możesz czuć się mniej skrępowana.
- Jeśli wcześniej robiłaś jakiekolwiek badanie piersi, zabierz ze sobą wyniki.
Jak wygląda badanie?
Przed przystąpieniem do badania należy zdjąć odzież od pasa w górę. Pierś zostaje umieszczona na specjalnym stoliku mammografa i dociśnięta do urządzenia przy pomocy specjalnej płytki. Pozwala to na uzyskanie wyraźnego obrazu przy zastosowaniu możliwie najmniejszej dawki promieniowania. Samo badanie nie jest bolesne, ewentualny dyskomfort możesz odczuwać z racji ściśnięcia piersi. Badanie trwa zaledwie kilka minut, podczas których wykonywanych jest kilka zdjęć piersi pod różnym kątem.
Czy wykonanie mammografii jest szkodliwe i czy zwiększa ryzyko raka?
Ponieważ mammografia wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, wiele kobiet obawia się, że może ono przyczynić się do rozwoju raka. Prawdopodobieństwo, że promieniowanie z mammografa uruchomi komórki rakowe w organizmie, jest bardzo niskie. Szczególnie obecnie, gdy dzięki postępowi w nowoczesnej technologii urządzenia do badania emitują bardzo niskie promieniowanie porównywalne do promieniowania w czasie lotu samolotem.