Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Wykonanie mammografii jest jedną z najmądrzejszych rzeczy, które jako kobieta możesz zrobić dla zdrowia swoich piersi, ogólnego samopoczucia i komfortu psychicznego. Jest badaniem nieinwazyjnym, które gdy wykonywane jest cyklicznie, pozwala na wczesne wykrywanie nieprawidłowości. Jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?

Mammografia – co to za badanie?

Mammografia to specjalistyczna technika obrazowania medycznego. Wykorzystuje system rentgenowski o niskich dawkach promieniowania do badania piersi pod kątem wczesnego wykrywania nieprawidłowości. Od lat 70. ubiegłego wieku mammografia jest standardem w wykrywaniu raka piersi i podstawowym narzędziem do znacznego zmniejszenia liczby śmiertelnych przypadków raka piersi. Dzięki niezwykłemu wskaźnikowi czułości, sięgającemu 88%, mammografia daje lekarzowi możliwość diagnozowania nawet najmniejszych zmian w obrębie piersi, w tym zwapnień oraz łagodzenia ich, gdy nadal są w wysokim stopniu uleczalne.

Kiedy przeprowadza się mammografię?

Mammografię przeprowadza się w celu zapobiegania chorobom piersi oraz w celu postawienia diagnozy, gdy już pojawią się nieprawidłowości. Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaleca przeprowadzanie cyklicznego badania mammograficznego u kobiet powyżej 40. roku życia (u młodszych kobiet wykonuje się badanie USG) według następującego harmonogramu:

  • kobiety w wieku 40-50 lat – raz na 2 lata,
  • kobiety po 50. roku życia – raz w roku.

Jak przygotować się do mammografii?

Chociaż mammografia jest dość prostą procedurą, nadal warto odpowiednio się do niej przygotować, aby zapewnić uzyskanie dokładnych wyników i sprawić, że Twoje doświadczenie będzie tak bezproblemowe i komfortowe, jak to tylko możliwe. Poniżej znajdują się proste wskazówki dotyczące przygotowania się do mammografii:

  1. Umów się na badanie mammograficzne w I fazie cyklu (około 10. dnia), kiedy piersi nie są tkliwe lub nabrzmiałe.
  2. Unikaj spożywania kofeiny na kilka dni przed planowanym badaniem mammograficznym. Kofeina może powodować puchnięcie przewodów piersiowych, a tym samym tkliwość piersi.
  3. Zdejmij biżuterię przed badaniem.
  4. Unikaj stosowania dezodorantów, maści lub czegokolwiek, co może zawierać cząstki aluminium. Może ono zakłócać prawidłowy obraz piersi, powodując błędne odczyty na przykład w postaci niezidentyfikowanych białych plam.
  5. Załóż dwuczęściową garderobę, ponieważ do badania będziesz musiała rozebrać się od pasa w górę. Podczas badania będziesz tylko Ty i lekarz, ale bez konieczności całkowitego rozbierania się możesz czuć się mniej skrępowana.
  6. Jeśli wcześniej robiłaś jakiekolwiek badanie piersi, zabierz ze sobą wyniki.

 

Jak wygląda badanie?

Przed przystąpieniem do badania należy zdjąć odzież od pasa w górę. Pierś zostaje umieszczona na specjalnym stoliku mammografa i dociśnięta do urządzenia przy pomocy specjalnej płytki. Pozwala to na uzyskanie wyraźnego obrazu przy zastosowaniu możliwie najmniejszej dawki promieniowania. Samo badanie nie jest bolesne, ewentualny dyskomfort możesz odczuwać z racji ściśnięcia piersi. Badanie trwa zaledwie kilka minut, podczas których wykonywanych jest kilka zdjęć piersi pod różnym kątem.

 

Czy wykonanie mammografii jest szkodliwe i czy zwiększa ryzyko raka?

Ponieważ mammografia wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, wiele kobiet obawia się, że może ono przyczynić się do rozwoju raka. Prawdopodobieństwo, że promieniowanie z mammografa uruchomi komórki rakowe w organizmie, jest bardzo niskie. Szczególnie obecnie, gdy dzięki postępowi w nowoczesnej technologii urządzenia do badania emitują bardzo niskie promieniowanie porównywalne do promieniowania w czasie lotu samolotem.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo