Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Elektromiografia (EMG) to procedura diagnostyczna, która ocenia stan zdrowia mięśni i kontrolujących je komórek nerwowych. Te komórki nerwowe są znane jako neurony ruchowe. Ich zadaniem jest przekazywanie sygnałów elektrycznych, które wywołują skurcze i rozluźnienie mięśni. EMG przekłada te sygnały na wykresy lub liczby, pomagając lekarzom w postawieniu diagnozy różnych problemów dotyczących mięśni i systemu nerwowego.

 

Lekarz zwykle zleca EMG, gdy ktoś wykazuje objawy zaburzenia mięśni lub nerwów. Objawy te mogą obejmować mrowienie, drętwienie lub niewyjaśnione osłabienie kończyn. Wyniki EMG mogą pomóc lekarzowi zdiagnozować zaburzenia mięśni, zaburzenia nerwowe oraz zaburzenia połączenia nerwów z mięśniami.

Dlaczego wykonuje się elektromiografię?

Lekarz może zlecić wykonanie EMG, jeśli wystąpią objawy, które mogą wskazywać na zaburzenia pracy mięśni lub nerwów. Niektóre objawy, które mogą wymagać wykonania EMG, obejmują:

 • mrowienie
 • drętwienie
 • osłabienie mięśni
 • ból lub skurcze mięśni
 • paraliż
 • mimowolne drgania mięśni

 

Wyniki EMG mogą pomóc lekarzowi w ustaleniu przyczyny tych objawów. Możliwe przyczyny mogą obejmować:

 • zaburzenia mięśniowe, takie jak dystrofia mięśniowa
 • zaburzenia, które wpływają na zdolność neuronu ruchowego do wysyłania sygnałów elektrycznych do mięśni, takie jak miastenia gravis
 • radikulopatie
 • zaburzenia nerwów obwodowych, które wpływają na nerwy poza rdzeniem kręgowym, takie jak zespół cieśni nadgarstka
 • zaburzenia nerwowe, takie jak stwardnienie zanikowe boczne (ALS)

Jak przygotować się do elektromiografii?

Należy powiadomić lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach (zarówno przepisanych, jak i tych bez recepty, a nawet przyjmowanych suplementach). Ważne jest również, aby poinformować lekarza, jeśli masz skazę krwotoczną lub jeśli masz rozrusznik serca albo wszczepialny defibrylator. Jeśli masz którykolwiek z tych schorzeń lub urządzeń, lekarz musi ocenić ryzyko, jakie może wywołać przeprowadzenie badania EMG.

 

Przed badaniem EMG należy:

 • Unikać palenia przez co najmniej trzy godziny przed zabiegiem.
 • Wykąpać się lub wziąć prysznic, aby usunąć olejki ze skóry. Po umyciu nie należy nakładać żadnych balsamów ani kremów.
 • Włożyć wygodne ubranie, które nie zasłania obszaru, który będzie oceniał lekarz. Możesz zostać poproszony o przebranie się w fartuch szpitalny tuż przed zabiegiem.

Co się dzieje podczas elektromiografii?

Zostaniesz poproszony o położenie się na stole do badań lub by usiąść na odchylanym krześle. Lekarz może poprosić Cię o zmianę pozycji podczas zabiegu.

 

Test EMG składa się z dwóch elementów: badania przewodnictwa nerwowego i EMG igłowego. Badanie przewodnictwa nerwowego jest pierwszą częścią zabiegu. Polega na umieszczeniu na skórze małych czujników zwanych elektrodami powierzchniowymi, aby ocenić zdolność neuronów ruchowych do wysyłania sygnałów elektrycznych. Druga część procedury EMG, znana jako igłowa EMG, również wykorzystuje czujniki do oceny sygnałów elektrycznych. Czujniki nazywane są elektrodami igłowymi i są umieszczane bezpośrednio w tkance mięśniowej w celu oceny aktywności mięśni w spoczynku i przy skurczach.

 

Najpierw wykonuje się badanie przewodnictwa nerwowego. Po zakończeniu testu elektrody są usuwane ze skóry i lekarz wykona igłowe EMG. Cała procedura powinna zająć od 30 do 60 minut.

Jakie są zagrożenia związane z elektromiografią?

EMG to badanie o bardzo niskim ryzyku. Jednak możesz odczuwać ból w obszarze, który był testowany. Ból może trwać kilka dni i można go złagodzić za pomocą dostępnego bez recepty środka przeciwbólowego, takiego jak ibuprofen.

 

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo