Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

 

USG, nazywane też ultrasonografią, to rodzaj badania, które wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do stworzenia obrazu części wnętrza ciała. Badanie ultrasonograficzne może być używane do monitorowania nienarodzonego dziecka, diagnozowania stanu zdrowia lub jako narzędzie pomocnicze dla chirurga podczas niektórych zabiegów.

 

W badaniu USG używa się małego urządzenia zwanego sondą ultradźwiękową, które emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Tych fal nie słychać, ale kiedy odbijają się od różnych części ciała, tworzą „echa”, które są wychwytywane przez sondę i przekształcane w ruchomy obraz. Ten obraz jest wyświetlany na monitorze podczas skanowania. Najpopularniejsza i najbardziej znana forma badania USG przeprowadzana jest w celu pokazania po raz pierwszy obrazu rozwijającego się w brzuchu matki dziecka.

Zalecenia lekarza, aby dobrze przygotować się do USG

Kroki, które podejmiesz, aby właściwie przygotować się do USG, zależą od tego, jakie obszary lub narządy mają zostać zbadane. Przed wykonaniem badania, lekarz może poprosić o zrealizowanie pewnych zaleceń, aby poprawić jakość uzyskanych dzięki badaniu obrazów.

 

Lekarz może zalecić Ci poszczenie przez osiem do 12 godzin przed USG, zwłaszcza jeśli badany jest Twój brzuch. Niestrawione jedzenie może blokować fale dźwiękowe, co utrudnia lekarzowi uzyskanie wyraźnego obrazu. W celu zbadania pęcherzyka żółciowego, wątroby, trzustki lub śledziony lekarz może zalecić zjedzenie posiłku beztłuszczowego wieczorem przed badaniem, a następnie poszczenie do czasu zabiegu. Możesz jednak nadal pić wodę i przyjmować przepisane leki.

 

W przypadku innych badań lekarz może poprosić Cię o wypicie dużej ilości wody i zatrzymanie moczu, aby pęcherz był pełny i lepiej widoczny. W zależności od obszaru ciała, który jest badany, lekarz może poprosić o zdjęcie części ubrania i założenie szpitalnej koszuli.

 

W niektórych przypadkach przed badaniem można również otrzymać zastrzyk nieszkodliwej substancji zwanej środkiem kontrastowym, dzięki któremu obrazy będą wyraźniejsze.

Co się dzieje podczas badania USG?

 

USG niesie ze sobą minimalne ryzyko. W przeciwieństwie do zdjęć rentgenowskich lub tomografii komputerowej ultradźwięki nie wykorzystują promieniowania. Z tego powodu są preferowaną metodą badania rozwijającego się płodu w czasie ciąży.

 

Jeśli odczuwasz niepokój przed badaniem i potrzebujesz środka uspokajającego, poproś o to przed rozpoczęciem badania. Ważne, aby poinformować lekarza o wszelkich lekach (zarówno tych przepisanych przez lekarza, jak i przyjmowanych bez recepty, a nawet wszelkich suplementach ziołowych, które przyjmujesz).

 

Większość badań USG trwa od 15 do 45 minut w zależności od tego, która część ciała jest skanowana i dlaczego.

 

Trzy główne typy to:

 

  • USG zewnętrzne – jest najczęściej wykorzystywane do badania serca lub nienarodzonego dziecka w macicy. Może być również używany do badania wątroby, nerek i innych narządów w obrębie brzucha i miednicy, a także innych narządów lub tkanek, które można oceniać przez skórę, takich jak mięśnie i stawy.

 

  • USG wewnętrzne – pozwala lekarzowi na dokładniejsze przyjrzenie się narządom takim jak prostata, jajniki czy macica. Badania wewnętrzne mogą powodować pewien dyskomfort, ale zwykle nie powodują bólu i nie powinny trwać zbyt długo.

 

 

  • USG endoskopowe – do ciała wprowadzany jest endoskop, zwykle przez usta, w celu zbadania obszarów, takich jak żołądek lub przełyk. Endoskop ma na końcu światło i urządzenie ultradźwiękowe. Po wprowadzeniu do ciała fale dźwiękowe są wykorzystywane do tworzenia obrazów w taki sam sposób jak zewnętrzne ultradźwięki.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo