Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

“-Uff! Przyjęli mnie!” - te słowa niosą radość i ulgę każdemu, kto przez długi czas szukał pracy lub był zmęczony poprzednim zajęciem. Już wiesz, że zmienisz nie tylko firmę lub instytucję, w której będziesz zatrudniony, ale także nierzadko zakres obowiązków. Sprawdź, czy wraz ze zmianą lub podjęciem nowej pracy nie będziesz musiał zrobić dodatkowych badań z zakresu medycyny pracy. Kiedy wykonanie badań jest konieczne?

Badania medycyny pracy - jakie są rodzaje?

Według przepisów artykułu 229 Kodeksu Pracy każdy pracodawca zatrudniający nowych pracowników musi wysłać nowo przyjęte osoby na badania. Bez orzeczenia lekarskiego nie ma możliwości przyjęcia do nowej pracy. Pamiętaj, że w przypadku pracy w gastronomii, w sklepach spożywczych, czy też przy produkcji, będziesz potrzebował wykonać badania do celów sanitarno - epidemiologicznych w sanepidzie.

Wstępne badania lekarskie

Pierwszy typ badań medycyny pracy to orzeczenie, że możesz podjąć pracę na danym stanowisku, a Twój stan zdrowia pozwala Ci na pracę w kreślonych warunkach. Dlaczego takie badanie trzeba wykonać? Weź pod uwagę, że w pracy spędzasz bardzo dużo czasu - narażenie na niebezpieczne warunki w sytuacji, gdy Twoje zdrowie na to nie pozwala może spowodować znaczne pogorszenie się Twojego stanu zdrowia, a także narazić Cię na wypadki. Pamiętaj, że wstępne badanie lekarskie należy wykonać nie tylko w przypadku przyjęcia do nowej pracy, ale także wtedy, gdy zmieniasz stanowisko pracy na takie, w którym występują uciążliwe warunki, lub też czynniki szkodliwe dla zdrowia.

Badania kontrolne

Jeśli zdarzy Ci się chorować dłużej niż 30 dni, pamiętaj, że pracodawca może poprosić Cię o przeprowadzenie badań, które poświadcza, że nadal możesz wykonywać swoją dotychczasową pracę. Jeśli nie dostarczysz takich badań, pracodawca może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym.

Badania okresowe

Takie badania wykonuje się po to, by skontrolować, czy nadal powinieneś - z punktu widzenia zdrowia - pracować na danym stanowisku. Ich częstotliwość i zakres zależy od uciążliwości danego stanowiska.

Kiedy nie musisz wykonywać badań medycyny pracy?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Są okoliczności, w których nie musisz wykonywać badań. Jeśli zmieniasz tylko stanowisko u tego samego pracodawcy, nie musisz wykonywać nowych badań, jeśli tylko nie minęło 30 dni od czasu wygaśnięcia, lub też rozwiązania poprzedniej umowy. Warunkiem jest jednak to, by warunki wykonywania pracy nie uległy zmianie. Trzydziestodniowy bufor dotyczy także sytuacji, w której zatrudniasz się u innego pracodawcy na to samo stanowisko, lub też na stanowisko o podobnych warunkach pracy. Pokazujesz wtedy nowemu pracodawcy jedynie aktualne orzeczenie, a Twój nowy szef musi potwierdzić, że będziesz pracować w takich samych warunkach. W komfortowej sytuacji są także osoby, które zaczynają pracę u jednego pracodawcy, będąc równocześnie zatrudnionym u innego.

Kiedy jeszcze możesz być skierowany na badania medycyny pracy?

Pamiętaj, że tego typu badania wykonywane są po to, by sprawdzić, czy trudne warunki, w których przyjdzie Ci przebywać nie wpłyną na Twój stan zdrowia, lub też czy Twój stan zdrowia pozwala na określone aktywności. Na badania do lekarza medycyny pracy mogą być wysłani na przykład uczniowie i studenci, którzy ze względu chociażby na praktyki zawodowe będą pracować w specyficznych warunkach. Na badania medycyny pracy wysyłane są też osoby, które chcą uzyskać pozwolenie na broń.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo