Choroba Alzheimera, nie lekceważ, sprawdź! 

Powoduje nieodwracalną degenerację wielu obszarów mózgu, głównie tych, odpowiedzialnych za pamięć, proces uczenia się, sferę emocji. Choroba Alzheimera, bo o niej mowa, nierzadko rozwija się latami bezobjawowo, co utrudnia jej rozpoznanie. Tymczasem wczesna diagnoza daje szansę na podjęcie działań spowalniających zmiany w mózgu, spowolnienie rozwoju choroby.

 

Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć u bliskich objawów, które mogą być skutkiem choroby Alzheimera, zmian w codziennym zachowaniu, funkcjonowaniu. Dotyczy to szczególnie osób starszych, po 65. roku życia, ale nie należy bagatelizować niepokojących symptomów, jeśli pojawią się u młodszych osób. Na jakie objawy, zachowania powinno się zwrócić uwagę?

Wczesnym objawem choroby Alzheimera mogą być zmiany nastroju, niekontrolowanie emocji – drażliwość, gniew nieproporcjonalne do zaistniałej sytuacji, wzruszenie bez powodu, zagubienie w prostych sytuacjach, kontaktach z innymi, niespójne wypowiedzi, kłopoty ze znalezieniem właściwego słowa. Pojawiają się też trudności w przypominaniu sobie niedawnych zdarzeń, z czasem coraz większe kłopoty z mową, dykcją, kojarzeniem, chory mówi coraz bardziej monotonnie, bez emocji, umyka mu sens wypowiedzi. Często przestaje dbać o siebie, o swój wygląd, ogranicza aktywność, wycofuje się z życia towarzyskiego, rodzinnego.

Tych objawów nie należy pochopnie wiązać z wiekiem bliskiej osoby, przypisywać ich roztargnieniu, gorszemu nastrojowi, złośliwości, lenistwu, zmęczeniu. Nie można zrażać się pojawiającą się drażliwością, konfliktowością osoby bliskiej, odsuwać się od niej z tych powodów, odkładać wizytę u lekarza. Trzeba jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, sprawdzić, czy nie są to początki choroby Alzheimera.

- Osoba z podejrzeniem choroby Alzheimera powinna być skierowana do neurologa i psychiatry, powinna mieć wykonane badanie diagnostyczne mózgu oraz testy psychologiczne – mówi dr Irena Oryńska, specjalista neurolog z Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi.

Szybka diagnoza jest ważna, bo choć choroba jest nieuleczalna, można spowolnić jej przebieg. A niestety, często osoba, u której rozwija się choroba Alzheimera, nieodwracalnie degenerując mózg, pojawia się pierwszy raz u lekarza po kilku latach od zaobserwowania pierwszych objawów.

Przypominamy o tym, ponieważ 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera. W Polsce cierpi na nią ponad 300 tys. osób. Powszechnie chorobę kojarzy się głównie z utratą pamięci, ale osoby dotknięte chorobą Alzheimera mają również upośledzoną mowę, rozumienie, orientację i ocenę sytuacji, koordynację ruchów. Choroba jest nieuleczalna, trwa od 6 do 14 lat, u każdej z osób nią dotkniętych ma odmienny przebieg. W ostatnim stadium chory nie rozpoznaje bliskich, otoczenia, nie ma z nim kontaktu, ma coraz większe trudności z kontrolowaniem czynności fizjologicznych.

Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera wymagają – wraz z rozwojem choroby – coraz intensywniejszej, całodobowej opieki. W Polsce w większości przypadków sprawuje ją współmałżonek chorej osoby. Koordynatorem ruchu alzheimerowskiego w naszym kraju jest Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Artykuły powiązane

09.10 2018

Cukrzyca. Udar. Nadciśnienie tętnicze. Zaburzenia rytmu serca. Choroby układu krążenia. Za to wszystko może być odpowiedzialny… obturacyjny bezdech senny. Szacuje się, że cierpi na niego półtora miliona Polaków. Leczy go niewielki odsetek. A od niedawna, dzięki nowatorskim metodom wykorzystującym nowoczesne technologie, już jest to możliwe.

Więcej
01.10 2018

Dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) będą mogły w październiku za darmo wykonać w Centrach Medycznych Medyceusz diagnostykę rentgenowską stawów biodrowych. W ten sposób CM Medyceusz wesprze organizowaną przez Fundację „Kolorowy Świat” Ogólnopolską Kampanię Społeczną #17milionów.

 

Więcej
28.09 2018

Idź na dłuższy spacer. Zrób to, zwłaszcza gdy przez cały tydzień siedzisz w pracy za biurkiem, a w domu przed telewizorem. Wprowadź spacery do planu swoich zajęć – spaceruj 3-4 razy w tygodniu przez minimum godzinę. Jeśli od miesięcy czy lat żyjesz „na siedząco” i zastanawiasz się, kiedy zacząć się ruszać, zrób to 30 września, w Światowy Dzień Serca.

Więcej

Współpracujemy

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.