Jesteś po czterdzistce - kontroluj prostatę! 

Systematyczne sprawdzanie prostaty, stanu dróg moczowych należy zacząć już w tym wieku, bo już po czterdziestce mogą pojawić się kłopoty z prostatą. Mężczyźni, którzy ukończyli 40 lat, powinni wykonywać profilaktyczne badania urologiczne przynajmniej raz na dwa lata, a jeśli w rodzinie ktoś chorował na raka prostaty badanie należy wykonać co roku.

 

Prostata to gruczoł, znajdujący się poniżej pęcherza moczowego, będący częścią męskiego układu płciowego. U mężczyzn w średnim i starszym wieku może zacząć się powiększać, rozrastać. Przez prostatę przebiega część cewki moczowej, dlatego gdy dochodzi do rozrostu prostaty, uciska ona na cewkę, powodując zwężenie lub zamknięcie drogi odpływu moczu. Rozrost prostaty związany jest z procesem starzenia się – po przekroczeniu 50. roku życia dochodzi do niego u wielu mężczyzn, wraz z coraz bardziej podeszłym wiekiem prawdopodobieństwo rozrostu tego gruczołu rośnie. Sprzyja temu otyłość i tłusta dieta.    

Powiększona prostata utrudnia oddawanie moczu, jednak jej rozrost może prowadzić nie tylko do takich kłopotów. Rozrost nie zawsze bywa bowiem łagodny i może być przyczyną raka prostaty. Ale nowotwór, jeden z najgroźniejszych i najczęściej występujących wśród mężczyzn, może także pojawić się z innych przyczyn, nie zawsze musi mu towarzyszyć powiększenie prostaty. Jest nim zagrożonych 10 procent 50-latków, 30 procent mężczyzn po pięćdziesiątce, 80 procent tych, którzy ukończyli 80 lat. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania prostaty, pomagające we wczesnym wykryciu wszelkich zmian w tym gruczole, w tym w wykryciu zmian nowotworowych.

O wizycie u urologa przypomina się panom zawsze we wrześniu, ponieważ  15 września przypada Europejski Dzień Prostaty. Wielu mężczyzn odkłada badania profilaktyczne, nie jest świadomych zagrożenia chorobami prostaty, wstydzi się dolegliwości, badania u urologa. Tymczasem wcześnie wykryte zmiany nowotworowe są całkowicie wyleczalne, lekarze doskonale radzą sobie również z łagodnym rozrostem prostaty. Warto też wiedzieć, że wiele innych dolegliwości, związanych z oddawaniem moczu, bólami w podbrzuszu nie jest spowodowanych rozrostem czy rakiem prostaty, a np. jej zapaleniem, problemami z nerkami czy kamicą moczową.

Do urologa powinni się więc wybrać obowiązkowo wszyscy panowie po czterdziestce, a także – bez względu na wiek – wszyscy ci, którzy mają problemy z oddawaniem moczu: zaobserwowali przypadki zatrzymania moczu, często oddają mocz, odczuwają wzmożone parcie na mocz, uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza, bóle w podbrzuszu i kroczu. Nie należy się uspokajać mówiąc sobie, że w „moim wieku tak już jest” i odkładać wizytę u lekarza, czy robić sobie badania na własną rękę. Tym bardziej, że np. wynik testu PSA, który – mówiąc najprościej – pokazuje, czy w prostacie nie ma zmian nowotworowych, nie zawsze jest podwyższony z tego powodu. Większość z nas tego nie wie i bez konsultacji z lekarzem będzie się niepotrzebnie martwić, przeżywać stres.

Najlepiej pójść do specjalisty, który wykona badanie prostaty per rectum, czyli palcem przez odbyt. Brzmi nieprzyjemnie, ale nie należy się bać tego badania, odkładać z tego powodu spotkanie z urologiem. Badanie owszem, krępujące, ale trwa minutę, jest bezbolesne i co najważniejsze –skuteczne. Zwykle od razu wiadomo, czy z prostatą wszystko jest w porządku czy nie. Oczywiście, jeśli po badaniu per rectum będą jakieś wątpliwości urolog zleci dodatkowe badania, np. USG, oznaczenie poziomu PSA.

 

Artykuły powiązane

09.10 2018

Cukrzyca. Udar. Nadciśnienie tętnicze. Zaburzenia rytmu serca. Choroby układu krążenia. Za to wszystko może być odpowiedzialny… obturacyjny bezdech senny. Szacuje się, że cierpi na niego półtora miliona Polaków. Leczy go niewielki odsetek. A od niedawna, dzięki nowatorskim metodom wykorzystującym nowoczesne technologie, już jest to możliwe.

Więcej
01.10 2018

Dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) będą mogły w październiku za darmo wykonać w Centrach Medycznych Medyceusz diagnostykę rentgenowską stawów biodrowych. W ten sposób CM Medyceusz wesprze organizowaną przez Fundację „Kolorowy Świat” Ogólnopolską Kampanię Społeczną #17milionów.

 

Więcej
28.09 2018

Idź na dłuższy spacer. Zrób to, zwłaszcza gdy przez cały tydzień siedzisz w pracy za biurkiem, a w domu przed telewizorem. Wprowadź spacery do planu swoich zajęć – spaceruj 3-4 razy w tygodniu przez minimum godzinę. Jeśli od miesięcy czy lat żyjesz „na siedząco” i zastanawiasz się, kiedy zacząć się ruszać, zrób to 30 września, w Światowy Dzień Serca.

Więcej

Współpracujemy

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.