Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Medical Centers the Medici z dwoma punktami Nocnej Pomocy Lekarskiej

W niedzielę (1.10) wchodzą w życie nowe zasady dotyczące tzw. Nocnej Pomocy. Firma Medical Centers the Medici prowadząca Centra Medyczne Medyceusz rozpoczęła współpracę w tym zakresie z dwoma łódzkimi szpitalami. Będzie obsługiwać pacjentów oddziału Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa przy ul. Wileńskiej 37 oraz Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego.

Zgodnie z rządowym projektem, po godzinach pracy POZ usługi medyczne zapewniane będą  przez placówki będące w  tzw. sieci szpitali. Oznacza to, że w dni powszednie od godz. 18 do 6 rano oraz w weekendy i święta do lekarza będzie można pójść do jednego z siedmiu szpitali w Łodzi.

Firma Medical Centers the Medici, która  od ponad dekady świadczy usługi Nocnej Pomocy Lekarskiej (NPL) wygrała dwa konkursy ogłoszone przez dwa łódzkie szpitale. Retkińska placówka CM Medyceusz przy ul. Batalionów Chłopskich 14 od 1.10 będzie zajmować się pacjentami w ramach NPL w Ośrodku Szpitalnym im. M. Madurowicza  przy ul. Wileńskiej 37, będącym częścią Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa. Oznacza to, że pacjenci, którzy dotychczas przychodzili w nocy lub w święta na ul. Batalionów, od teraz powinni kierować się na ul. Wileńską. W ciągu dnia placówka przy ul. Batalionów będzie pracowała na dotychczasowych zasadach.  Współpraca firmy Medical Centers the Medici ze szpitalem im. Pirogowa realizuje Nocną Pomoc Lekarską dla obszaru Polesia, tj. osiedli Karolew, Retkinia Wschód, Koziny, Lublinek-Pienista, im. Józefa Montwiłła-Mireckiego, Retkinia Zachód, Smulsko, Stare Polesie, Zdrowie -Mania, Złotno.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego przy ul. Kniaziewicza 15. Dyrekcja szpitala – przypomnijmy – zakaźnego, nie zdecydowała się na wydzielenie gabinetów w ramach NPL na terenie swojej placówki. Dlatego nocną pomoc medyczną będzie dla pacjentów tego szpitala oferować Centrum Medyczne Medyceusz przy ul. Herlinga-Grudzińskiego 61. – To może wprowadzać lekką dezorientację dla pacjentów, dlatego podkreślamy: Nocna Pomoc Lekarska szpitala „Biegańskiego” będzie realizowana w placówce Centrum Medycznego Medyceusz przy ul. Herlinga-Grudzińskiego 61. Pacjenci, którzy dotychczas korzystali z tamtej poradni, nadal mogą korzystać z pomocy lekarza dyżurującego na miejscu lub zamawiać wizyty domowe – tłumaczy Magdalena Cieślak, rzeczniczka CM Medyceusz. I dodaje: - Choć w nowym projekcie wykreślono zapis, że w ramach NPL powinien na dyżurze być również pediatra i obecnie nie ma takiego obowiązku, w CM Medyceusz przy ul. Herlinga-Grudzińskiego nadal będzie on do dyspozycji małych pacjentów w nocy i w weekendy – podsumowuje Magdalena Cieślak.  „Medyceusz” przy Herlinga-Grudzińskiego zapewnia dostęp do specjalistów dla mieszkańców osiedli Bałuty-Centrum, Bałuty Zachodnie, Radogoszcz, Teofilów, Wielkopolska.

Nocna Pomoc Lekarska podlega rejonizacji wyłącznie w kwestii zamawiania wizyt domowych. W przypadku, gdy pacjent sam przyjeżdża do placówki, w której jest dyżur NPL, zostanie on przyjęty bez względu na adres zamieszkania.

Przypomnijmy także, w jakich okolicznościach można zgłaszać się do NPL. Z porady lekarza dyżurnego i pielęgniarki w nocy, po godzinie 18:00 , w dni ustawowo wolne od pracy i w wszelkie święta państwowe można skorzystać w razie:

  • zaostrzenia dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością),
  • infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C), szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku,
  • bólów brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych,
  • bólów głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych,
  • biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku,
  • zatrzymania wiatrów, stolca lub moczu,
  • nagłego bólu krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp,
  • zaburzeń psychicznych (z wyjątkiem agresji lub dokonanej próby samobójczej – wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe).

Przypadki zagrożenia życia należy zgłaszać dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112.

Nocna Pomoc Lekarska Retkinia - Ośrodek Szpitalny im. M. Madurowicza, ul. Wileńska 37 – tel. 42 680-47-81 

Nocna Pomoc Lekarska Bałuty – CM Medyceusz przy ul. Herlinga-Grudzińskiego 61 – tel. 42-657-41-25

 

medyceusz nocna pomoc lekarska

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.