Darmowe programy profilaktyczne

Program profilaktyki chorób układu krążenia

Program profilaktyki chorób układu krążenia Dla kogo Program jest skierowany do osób będących w wieku 35, 40, 45, 50 i 55 lat w danym roku kalendarzowym, u których dotychczas nie została rozpoznana choroba układu krążenia. Osoby te w ciągu ostatnich 5 lat nie mogły korzystać z badań w ramach programu również u innego świadczeniodawcy. Adresatami programu są szczególnie osoby obciążone czynnikami ryzyka (nadciśnienie tętnicze krwi, podwyższone stężenie cholesterolu, nadwaga, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość, wiek, płeć męska, obciążenia genetyczne i inne Więcej

Program profilaktyki raka piersi

Program profilaktyki raka piersi   Dla kogo? Program skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej lub otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym, pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Programem nie mogą być objęte kobiety, u których wcześniej w piersi zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym. Wskazane jest, aby uczestniczka programu przyniosła zdjęcia mammograficzn Więcej

Program profilaktyki raka szyjki macicy

PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY Dla kogo? Program profilaktyczny skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego.  Kobiety, u których rozpoznano raka szyjki macicy lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego kierowane są (poza programem) do leczenia specjalistycznego w warunkach ambulatoryjnych/szpitalnych lub na dalszą diagnostykę do placówek posiadających umowę z NFZ.   Cel programu Celem programu jest zmniejszenie wskaźnika umieralności kobiet na ra Więcej
niedziela, 03 marzec 2013 20:44

Poradnik Pacjenta - Tomografia Komputerowa

Badanie Tomografii komputerowej - głowa Badanie Tomografii komputerowej - głowa AK

Tomografia Komputerowa - Przydatne Informacje.


Tomografia Komputerowa Jest nowoczesnym badaniem diagnostycznym, polegającym na prześwietleniu badanej okolicy promieniami rentgenowskimi.

 

Przygotowanie przed badaniem tomografii komputerowej w Centrach Medycznych Medyceusz - Bazarowa.

Większość rodzajów badań w Tomografii Komputerowej nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto natomiast być przygotowanym na ewentualne podanie środka kontrastowego. Jest to substancja, która doskonale widać na obrazach, dzięki czemu łatwiej uchwycić drobne nieprawidłowości. W związku z tym zalecane jest powstrzymanie się od spożywania posiłków przez kolka godzin przed badaniem – szczegółowych informacji i zaleceń dotyczących postępowania, zwłaszcza w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi, udziela personel medyczny pracowni. Ważne jest także właściwe nawodnienie organizmu. Dlatego też zalecane jest spożycie niegazowanej wody lub napojów niesłodzonych w ilości co najmniej 0,5 litra przed badaniem. Ważne: każda ciężarna bądź podejrzewająca ciąże pacjentka powinna poinformować o tym personel pracowni.

 

Jak wygląda badanie tomografii komputerowej.
Badanie Tomografii Komputerowej jest bezbolesne chociaż może wywołać uczucie lekkiego dyskomfortu w związku z koniecznością pozostania przez kilka minut w jednej pozycji. Jest to badanie krótkotrwałe: w zależności od badanego narządu i tego czy podawany jest kontrast, trwa ono od 5 do 20 minut. W trakcie badania pacjent leży na stole, który przesuwa się wewnątrz szerokiego pierścienia aparatu, zawierającego lampę emitującą promienie i czujniki, które te promienie odbierają. W Centrach Medycznych Medyceusz – Bazarowa korzystamy z 16 rzędowego aparatu firmy Philips.
Dane otrzymane w ten sposób przekazywane są do komputera, który przedstawia je w postaci obrazu narządów człowieka.
Podanie często stosowanych w Tomografii Komputerowej jodowych środków kontrastowych może niekiedy wywołać zawroty głowy, swędzenie, uczucie gorąca, metaliczny smak w ustach czy też kołatanie serca. Objawy te zaleca się jak najszybciej zgłosić personelowi pracowni lub lekarzowi .

 

Jak zachowywać się po badaniu tomografii komputerowej?
Po zakończeniu badania w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu zalecane jest spożycie około 2,5l wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych w ciągu następnych 24 godzin. W rzadkich przypadkach po badaniu z podaniem środka kontrastowego mogą pojawić się nudności, wysypka, czy swędzenie. Wskazane jest jak najszybsze zgłoszenie tych objawów lekarzowi.

 

Pytania i wątpliwości.
Jeżeli mają Państwo jakieś pytania lub wątpliwości, lekarze oraz technicy Centrów Medycznych Medyceusz udzielą Państwu szczegółowych informacji.
Mogą Państwo w razie pytań pisać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 8171 razy