piątek, 28 kwiecień 2017 16:10

Zbliża się majówka

Zbliża się majówka: nasz ekspert, dr Michał Słowakiewicz zdradza tajniki pracy w ramach świątecznej i nocnej pomocy medycznej, a także przypomina, kiedy można z niej korzystać. Zachęcamy do lektury :) 

 

Majówka: z jakimi problemami zgłaszają się łodzianie do nocnej pomocy?

Długie weekendy to czas wzmożonej pracy lekarzy dyżurujących w ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Tak, jak w całym roku, najwięcej konsultacji dotyczy chorób układu oddechowego, ale na drugim miejscu plasują się przypadłości związane z układem trawiennym.  Łodzianie zgłaszają się także z  innymi dolegliwościami, niekoniecznie uzasadnionymi.

W zeszłoroczny długi weekend majowy placówka sieci Medyceusz przy ul. Studzińskiego 61, świadcząca nocną i świąteczną pomoc medyczną odnotowała 612 przyjęć, z czego 91 to wizyty wyjazdowe, w domach pacjentów. Aż 177 małych pacjentów przyjęli wówczas dyżurujący pediatrzy. –Dzieci najczęściej trafiają z gorączką, nagłymi infekcjami dróg oddechowych oraz zatruciami czy tzw. grypą jelitową– wymienia dr Michał Słowakiewicz, lekarz rodzinny. Dorośli również zgłaszają się głównie z chorobami układu oddechowego (aż 58% wszystkich zgłoszeń). Na drugim miejscu są zatrucia, niestrawności i inne objawy m.in. przejedzenia związanego z inauguracją sezonu grillowego. –Muszę przyznać, że co roku zastanawiamy się z kolegami, czy w majówkę będzie dużo więcej  zgłoszeń „urlopowych”, ale widzę, że chyba Polacy nauczyli się grillować z rozsądkiem– śmieje się dr Słowakiewicz. W majówkę więcej osób natomiast zgłasza się do lekarza z urazami i pogryzieniami, również przez kleszcze. Obie przypadłości mają związek z dłuższym przebywaniem na świeżym powietrzu. Podobnie jak choroby skóry i alergie, które również są powodem wizyt w ramach nocnej pomocy lekarskiej podczas majówek, szczególnie tych słonecznych i ciepłych.

Doktor Słowakiewicz, który od 12 lat dyżuruje nocami przyznaje, że wciąż wiele osób nadużywa nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.  –Powinniśmy jeździć tylko do nagłych sytuacji, natomiast wielu pacjentów ostatecznie przyznaje, że dolegliwości występują od kilku dni, ale nie zdążyli skorzystać z pomocy lekarza POZ. Pojawiają się także próby uzyskania skierowania do specjalistów– wymienia dr Słowakiewicz i dodaje: -Osobną grupę stanowią osoby starsze, które dzwonią czasem, żeby po prostu porozmawiać. Na przykład podzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi przyjmowanych leków czy ogólnie opowiedzieć o samopoczuciu.

 Są też pacjenci, którzy na długo zostają w pamięci ze względu na nietypowe dolegliwości. –Pacjentka zadzwoniła o 3 w nocy z informacją, że niepokoi ją, iż od dwóch tygodni… nie rosną jej paznokcie… Byli też rodzice, którzy w Wigilię zadzwonili do nas z informacją, że dziecko ma w uchu kleszcza. Zastanawialiśmy się, skąd kleszcz w środku zimy, ale pojechaliśmy z wizytą domową. Na miejscu okazało się, że rodzina tego dnia ubierała choinkę i ów kleszcz to nic innego jak drobinka brokatu z bombki– wspomina dr Słowakiewicz.

Przypomnijmy: z porady lekarza dyżurnego i pielęgniarki w nocy, po godzinie 18:00 , w dni ustawowo wolne od pracy i w wszelkie święta państwowe można skorzystać w razie:

• zaostrzenia dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością),

• infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C), szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku,

• bólów brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych,

• bólów głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych,

• biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku,

• zatrzymania wiatrów, stolca lub moczu,

• nagłego bólu krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp,

• zaburzeń psychicznych (z wyjątkiem agresji lub dokonanej próby samobójczej – wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe).

Przypadki zagrożenia życia należy zgłaszać dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112. 

http://www.tulodz.com/wiadomosci,tulodztumajowka-z-jakimi-problemami-zglaszaja-sie-lodzianie-do-nocnej-pomocy,wia5-3266-1919.html

Czytany 703 razy