Drenaż wentylacyjny ucha środkowego

Informacje o zabiegu:

Drenaż wentylacyjny ucha środkowego - podczas zabiegu pod kontrolą mikroskopu operacyjnego lub endoskopu lekarz wykona nacięcie błony bębenkowej chorego ucha z użyciem mikronoża, a następnie wprowadzi specjalny dren wentylacyjny. W CMM używamy drenów tytanowych pozłacanych, które następnie utrzymywane są w uchu przez 3-6 miesięcy. Poprawa słuchu następuje poprzez odpływ zalegającego płynu przez wprowadzony dren, bezpośrednio po zabiegu pacjent udaje się do domu.

Czym są dreny wentylacyjne?

  • Częstą przyczyną pogorszenia słuchu jest zgromadzenie się płynu w jamie bębenkowej
  • Jeśli pomimo stosowania leczenia zachowawczego płyn wciąż pozostaje w jamie bębenkowej wskazane jest leczenie zabiegowe – nacięcie błony bębenkowej i założenie drenu wentylacyjnego.
  • Dren wentylacyjny zakładany jest po uprzednim nacięciu błony bębenkowej i odprowadzeniu płynu
  • Dreny wentylacyjne są małymi tubkami wykonanymi z obojętnych metali (tytan/złoto/srebro) lub tworzyw sztucznych, które po umieszczeniu w błonie bębenkowej umożliwiają dopływ powietrza do ucha środkowego.
  • Dreny mogą być utrzymane w uchu do 6 miesięcy lub dłużej, jeśli zachodzi taka potrzeba
  • Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym w trakcie wizyty zabiegowej.

Znieczulenie:

Zabieg ten przeprowadzamy w CMM w warunkach gabinetu zabiegowego (znieczulenie miejscowe) lub w znieczuleniu ogólnym. 

 

Wskazania:

Drenaż wentylacyjny ucha środkowego wskazany jest u osób z przewlekłym wysiękowym zapaleniem ucha środkowego i niedosłuchem.

 

Przygotowanie do zabiegu:

Nie trzeba się specjalnie przygotowywać.  

 

Po zabiegu:

Ochrona ucha operowanego przed wodą i wiatrem. Konieczne są wizyty kontrolne aby utrzymać drożność drenu oraz upewnić się czy dren nie przemieścił się na zewnątrz. Ze względu na możliwość wystąpienia zawrotów głowy przez krótki okres po założeniu drenu zalecane jest, aby nie wracać samemu samochodem. Należy unikać przedostania się wody do ucha przez cały okres, w którym założony jest dren do ucha. W pierwszych 3 dniach drenażu należy ostrożnie wydmuchiwać nos. Konieczna jest regularna kontrola laryngologiczna aby określić czy dren jest drożny.

Artykuły powiązane

09.11 2018

7 procent wypadków w Europie i przynajmniej pół tysiąca w Polsce, spowodowanych jest zaśnięciem za kierownicą. Zaśnięcia z kolei mają bezpośredni związek z obturacyjnym bezdechem sennym. Dlatego – zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej – kierowcy, którzy cierpią na bezdech i go nie leczą, mogą stracić prawo jazdy. Tymczasem bezdech da się szybko usunąć dzięki nowoczesnym metodom stosowanym w Centrach Medycznych Medyceusz.

Więcej
07.11 2018

Szacuje się, że w Polsce choruje na nią około 3 milionów osób, co trzecia z nich o tym nie wie. Na świecie na tę chorobę cierpi ponad 400 milionów ludzi, w 2040 roku ta liczba wzrośnie do 650 milionów! Szybko zwiększającą się liczbę zachorowań na cukrzycę nazywa się coraz częściej epidemią cukrzycy.

Więcej
05.11 2018

Brak ruchu, praca w tej samej pozycji przez wiele godzin, nieodpowiedni sposób siedzenia przy biurku, złe krzesło, nieodpowiednie łóżko i materac, stres, otyłość. To tylko część długiej listy przyczyn, które mogą powodować przeciążenia, bóle i uszkodzenia kręgosłupa. Długo potrafi on nie protestować, a my często lekceważymy pierwsze, z reguły szybko ustępujące bóle szyi czy pleców.

Więcej

Współpracujemy

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.