Zabiegi laryngologiczne na oddziale Otorynolaryngologii

Zabiego laryngologiczne odbywają się w Szpitalu Centrów Medycznych Medyceusz. Wykonujemy m.in. zabiegi w obrębie nosa, gardła, ucha, nowoczesne operacyjne leczenie chrapania i usuwanie zmian błony śluzowej techniką RaVoR. Znakomici i doświadczeni specjaliści wywodzący się z Łódzkich klinik mający do dyspozycji nowoczesny i unikalny sprzęt taki jaki: mikroskop laryngologiczny, endoskopy czy RaVoR. Operacje wykonywane według najnowszej wiedzy zdobytej w szpitalach o międzynarodowej sławie (Fisch International Microsurgery Foundation w Zurychu czy Harvard Medical School w Bostonie). Oddział Laryngologiczny Szpitala CM Medyceusz to także komfortowe warunki pobytu w eleganckim otoczeniu. 

 


Zabiegi laryngologiczne w obrębie nosa

 
Leczenie operacyjne chorób nosa i zatok przynosowych wykonywane jest zarówno w znieczuleniu ogólnym (narkozie), jak i znieczuleniu miejscowym chirurgii jednego dnia. Zabiegi w obrębie nosa poprawiają drożność górnych dróg oddechowych, mogą być zalecane osobom chrapiącym lub alergikom.

+ Operacja przegrody nosa (septoplastyka)

+ Konchoplastyka

+ Plastyka małżowin nosowych dolnych


Zabiegi laryngologiczne w obrębie gardła

 
Leczenie operacyjne chorób gardła wskazane jest w przypadku przewlekłego zapalenia migdałków lub ich przeroście. Powiększone migdałki mogą być odpowiedzialne za nawracające stany zapalne gardła, upośledzenie oddychania nosem lub chrapanie.

+ Usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillectomia)

+ Adenotomia

 


Zabiegi laryngologiczne w obrębie ucha

 
Leczenie operacyjne chorób gardła wskazane jest w przypadku przewlekłego zapalenia migdałków lub ich przeroście. Powiększone migdałki mogą być odpowiedzialne za nawracające stany zapalne gardła, upośledzenie oddychania nosem lub chrapanie.

+ Drenaż wentylacyjny ucha środkowego

 


Technologia RaVoR w otorynolaryngologii

 

Nowatorska technologia redukcji objętości tkanek częstotliwością fal radiowych RaVoR została opracowana z myślą o minimalnie inwazyjnych zabiegach w obrębie nosa, jamy ustnej i gardła.

W stosowanych dotychczas technologiach plastyki tkanek nosa i jamy ustnej elektrokoagulacji do obkurczenia tkanki dochodziło poprzez indukowanie oparzenia powierzchniowego operowanych tkanek, które następnie oddzielały się od zdrowej tkanki w ten sposób zmniejszając lub usztywniając operowaną tkankę. Technologia RaVoR poprzez krótkie i selektywne podśluzówkowe podgrzewanie wybranych obszarów powoduje w nich wystąpienie jałowego stanu zapalnego, w efekcie którego dochodzi do powstania ściągających blizn.

 

Zabiegi z wykorzystaniem techniki RaVoR stosowane są często u chorych z upośledzoną drożnością nosa lub chrapaniem, zakres przeprowadzonego zabiegu każdorazowo określa konsultujący laryngolog.

 

Początkowo dochodzi do obrzęku operowanej tkanki, dlatego zanim pacjent odczuje poprawę często mija od 1 do 2 tygodni. W wyniku powstania ściągających blizn wewnątrztkankowych dochodzi do poprawy drożności nosa i górnych dróg oddechowych.

 

Technika RaVoR w otorynolaryngologii znalazła zastosowanie w następujących zabiegach, które oferujemy Państwu również w CMM:

  • Redukcja małżowin nosowych – szczególnie podkreśla się wartość technologii RaVoR w tym zabiegu, ze względu na zachowanie funkcji błony śluzowej.
  • Redukcja nasady języka i migdałka językowego
  • Redukcja podniebienia miękkiego (palatoplastyka)
  • Redukcja języczka
  • Usuwanie zmian błony śluzowej

 

Zabieg nie trwa dłużej niż 15 minut i jest prawie bezbolesny dla pacjenta. Wykonywane jest znieczulenie miejscowe, zabieg przeprowadza się w ambulatorium. Procedura nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu oraz leków wpływających na krzepliwość krwi. Przeciwwskazaniem do poddania się zabiegom RaVoR jest posiadanie rozrusznika serca.

+ Operacyjne leczenie chrapania techniką RaVoR

+ Usuwanie zmian błony śluzowej techniką RaVoR

 


Informacja dla pacjentów kwalifikowanych do planowego laryngologicznego zabiegu operacyjnego

 

Kwalifikacja pacjenta do zabiegu odbywa się w gabinetach specjalistycznych. Lekarz, który będzie prowadził leczenie musi zbadać pacjenta, zapoznać się z badaniami dodatkowymi lub zlecić ich wykonanie, oraz omówić szczegóły planowanego postępowania.

 

Prosimy zastosować się do poniższych zaleceń:

1. Przygotowanie do zabiegu.

Przed planowanym zabiegiem operacyjnym osobom niezaszczepionym zalecane jest wykonanie szczepień ochronnych przeciw WZW B. Cykl szczepień powinien rozpocząć się co najmniej na 6 tygodni przed planowaną operacją.

Podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu operacyjnego należy poinformować lekarza o:

  • chorobach współistniejących,
  • lekach zażywanych na stałe w tym lekach przeciwzakrzepowych,
  • uczuleniach na leki, pokarmy itp.

Na około tydzień przed zabiegiem operacyjnym należy wykonać badania laboratoryjne, zlecone przez lekarza prowadzącego:

  • morfologia,
  • APTT, PT,
  • jonogram,
  • poziom cukru (glukozy),
  • poziom mocznika,
  • TSH (w przypadku chorób tarczycy!),
  • EKG.

Na około 2 tygodnie przed zabiegiem należy wykonać zlecony przez lekarza prowadzącego:

  • wymaz z nosa na obecność Gronkowca złocistego MRSA.

 

W określonych przypadkach wskazana jest konsultacja specjalistyczna w celu usunięcia poszczególnych ognisk zapalnych mających powikłać przebieg pooperacyjny.

Po zabiegach ortopedycznych często wymagane jest zaopatrzenie ortopedyczne, np. kule łokciowe, ortezy, temblak. W taki sprzęt ortopedyczny pacjent powinien się zaopatrzyć przed zabiegiem operacyjnym, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Przed przyjęciem należy zadbać o stan skóry operowanego miejsca. Prosimy unikać wizyt w salonach kosmetycznych, a w szczególności zabiegów obejmujących skórę w okolicach planowanego zabiegu operacyjnego. Uwaga powyższa dotyczy również okresu pooperacyjnego.

Prosimy nie golić miejsca operowanego!!!
Czynność tę wykonacie Państwo po przyjęciu do szpitala, w oddziale.
Zmiany skórne miejsca operacyjnego, tj. otarcia i zranienia skóry, krosty, ropnie i inne zmiany skórne w fazie aktywnej dyskwalifikują pacjenta zgłaszającego się do zabiegu.

W dniu poprzedzającym zabieg operacyjny i w dniu zabiegu należy:

  • zmyć lakier z paznokci, usunąć tipsy, akryl; dotyczy rąk i stóp; nie stosować makijażu,
  • w przypadku leków zażywanych na stałe, np. nasercowe należy zażyć je najpóźniej do g. 7:00 rano i popić łykiem wody; o fakcie tym należy poinformować podczas przyjmowania do oddziału oraz lekarza anestezjologa podczas kwalifikacji anestezjologicznej,
  • pacjent chorujący na cukrzycę nie powinien podawać sobie rannej dawki insuliny, o ile lekarz nie zalecił inaczej,
  • w przypadku informacji o schorzeniach kardiologicznych, endokrynologicznych, należy na zabieg zgłosić się z konsultacją specjalistyczną i zgodą na zabieg,
  • przez minimum 6 godzin przed zabiegiem nie jeść i nie pić.

 

2. Przyjęcie do szpitala

Prosimy zabrać ze sobą:

  • dowód osobisty
  • NIP zakładu pracy (w przypadku konieczności wypisania zwolnienia lekarskiego),
  • wyniki badań laboratoryjnych oraz potwierdzoną grupę krwi,
  • wypełnioną dokumentację, jeśli wydano do wypełnienia,
  • listę aktualnie zażywanych leków/środków medycznych. Leki te należy zabrać ze sobą w oryginalnych opakowaniach,
  • przybory toaletowe, pantofle, szlafrok,
  • okulary do czytania (jeśli potrzeba!).

Informujemy, że W SZPITALU OBOWIĄZUJE CAŁKOWITY ZAKAZ PALENIA PAPIEROSÓW!

 

Ważne:

Należy mieć ze sobą badania obrazowe tj. USG, zdjęcia RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, wypisy szpitala i inną dokumentację medyczną, dotyczącą aktualnego schorzenia będącego celem zabiegu operacyjnego.

W PRZYPADKU BRAKU TEJ DOKUMENTACJI ZABIEG MOŻE BYĆ ODWOŁANY.

W dniu zabiegu pacjent zgłasza się przynajmniej 6 godzin przed planowanym zabiegiem.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo