Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Bezdech, leczenie bezdechu sennego

Czym jest bezdech senny?

 

Szacuje się, że z obturacyjnym bezdechem sennym (OBS) zmaga się półtora miliona Polaków.

Podczas snu pacjentom zapadają się ściany górnych dróg oddechowych. Najpierw więc zaczynają głośno chrapać, a następnie ich oddech zostaje dosłownie zatrzymany. Co wtedy?

Nasz mózg, stwierdzając realne niebezpieczeństwo uduszenia, natychmiast produkuje adrenalinę i „nakazuje” pobudkę. Rekordziści duszą się 85 razy w ciągu jednej nocy! Taki wahadłowy, przerywany sen w dłuższej perspektywie przynosi szereg negatywnych skutków dla organizmu. W dużym uproszczeniu: sen nie przynosi regeneracji i jest zmorą dla całej rodziny. W dodatku efektem OBS mogą być m.in. cukrzyca, udar, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca czy choroby układu krążenia.

 

Leczenie bezdechu sennego

 

Z obturacyjnym bezdechem sennym (OBS), który u zdecydowanej większości pacjentów wiąże się z uciążliwym dla otoczenia chrapaniem, można sobie poradzić dosłownie w ciągu kilku nocy.

CM Medyceusz stosujemy nowatorską i bardzo skuteczną metodę CPAP, polegającą na nieinwazyjnym wspomaganiu oddychania podczas snu, dzięki utrzymywaniu dodatniego ciśnienia powietrza w drogach oddechowych. Może z niej skorzystać każdy, kto chrapie i cierpi na bezdech. Co ważne: cały proces diagnostyki i leczenia odbywa się w domu pacjenta – to oznacza, że niepotrzebne są już badania snu w warunkach szpitalnych, a diagnostyka snu odbywa się w jedną lub dwie noce.

To nie wszystko: zakup sprzętu potrzebnego do zastosowania metody CPAP jest dofinansowany z Narodowego Funduszu Zdrowia do kwoty 1890 zł.

 

Diagnostyka bezdechu sennego

 

Na początek trzeba udać się do lekarza laryngologa, który przeprowadza wywiad medyczny i na jego podstawie kieruje pacjenta na tzw. polisomnografię (PSG) czyli diagnozowanie stopnia bezdechu. Pacjent na jedną lub dwie noce wyposażany jest w małe, zapinane na pasku na klatce piersiowej, prostokątne, elektroniczne urządzenie mierzące wszystkie istotne czynniki wpływające na sen, podłączone z nosem specjalną rurką (kaniulą) przez którą oddycha, a dodatkowo mierzące tętno i saturację poprzez mały czujnik na palcowy (pulsoksymetr). W takim urządzeniu pacjent przesypia w domu jedną lub dwie noce, podczas których urządzenie automatycznie rejestruje sen (m.in. liczbę bezdechów, pozycje ciała, przerwy w śnie).

Na podstawie danych z badania PSG lekarz prowadzący jest w stanie stwierdzić czy pacjentowi może pomóc aparat używany w nocy, którego zadaniem jest już wytworzenie odpowiedniego, zmiennego ciśnienia oddechu w czasie snu, uniemożliwiającego opadanie ścian górnych dróg oddechowych, a w efekcie ustanie obturacyjnego bezdechu. Jeśli tak, na początek wraz ze specjalistą wybierany jest najbardziej optymalny aparat wraz z rurką i maską. Następnie pacjent otrzymuje całe urządzenie do prób. Przez 3 doby pacjent próbuje, czy dane urządzenie jest dla niego skuteczne. Chodzi o to, aby sen był jak najpełniejszy i jak najspokojniejszy. Dopiero na tej podstawie sugeruje mu się zakup wskazanego urządzenia.

Cały proces leczenie bezdechu sennego - od skierowania poprzez diagnozę, do wyboru najbardziej optymalnego aparatu i maski, odbywa się w jednym miejscu: CM Medyceusz przy ul. Bazarowej.

 

Konsultację przeprowadza doktor Marcin Durko

 

Dowiedz się więcej o leczeniu bezdechu sennego w CM Medyceusz:

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo