Tympanometria

Tympanometria (audiometria impedancyjna) - badanie ucha środkowego, które umożliwia ocenę podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

W czasie badania mierzy się odbicie fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w kanale słuchowym co umożliwia określenie sztywności błony bębenkowej, sztywności układu kosteczek, istnienie bezpowietrzności lub płynu w jamie bębenkowej.

Wskazaniem do badania jest niedosłuch przewodzeniowy.

Przed wykonaniem tympanometrii pacjent musi zostać zbadany przez lekarza laryngologa w celu oceny przewodu słuchowego zewnętrznego, a także powinien mieć wykonaną audiometrię tonalną.

Pacjent w czasie badania siedzi, do przewodu słuchowego zewnętrznego wprowadzana jest sonda pomiarowa uszczelniająca przewód. Zmiany ciśnienia powodują wychylenia błony bębęnkowej rejestrowane przez tympanometr, a następnie są obrazowane w postaci wykresów.

Podczas badania pacjent nie może mówić ani przełykać. Badanie jest bezbolesne i trwa ok 5 minut.

Artykuły powiązane

09.11 2018

7 procent wypadków w Europie i przynajmniej pół tysiąca w Polsce, spowodowanych jest zaśnięciem za kierownicą. Zaśnięcia z kolei mają bezpośredni związek z obturacyjnym bezdechem sennym. Dlatego – zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej – kierowcy, którzy cierpią na bezdech i go nie leczą, mogą stracić prawo jazdy. Tymczasem bezdech da się szybko usunąć dzięki nowoczesnym metodom stosowanym w Centrach Medycznych Medyceusz.

Więcej
07.11 2018

Szacuje się, że w Polsce choruje na nią około 3 milionów osób, co trzecia z nich o tym nie wie. Na świecie na tę chorobę cierpi ponad 400 milionów ludzi, w 2040 roku ta liczba wzrośnie do 650 milionów! Szybko zwiększającą się liczbę zachorowań na cukrzycę nazywa się coraz częściej epidemią cukrzycy.

Więcej
05.11 2018

Brak ruchu, praca w tej samej pozycji przez wiele godzin, nieodpowiedni sposób siedzenia przy biurku, złe krzesło, nieodpowiednie łóżko i materac, stres, otyłość. To tylko część długiej listy przyczyn, które mogą powodować przeciążenia, bóle i uszkodzenia kręgosłupa. Długo potrafi on nie protestować, a my często lekceważymy pierwsze, z reguły szybko ustępujące bóle szyi czy pleców.

Więcej

Współpracujemy

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.