Endoskopia górnych dróg oddechowych (fiberoendoskopia)

 

Fiberoendoskopia:

Badanie nosa, gardła i krtani wykonywane za pomocą specjalnego, giętkiego endoskopu, czyli światłowodu zakończonego kamerą.

 

Przebieg badania:

Używany do diagnostyki giętki nasofaryngoskop posiada układ soczewek gwarantujący doskonałą widoczność i jasność badanych obszarów. Cały przewód ma zaledwie 3.5mm grubości, jest giętki i elastyczny, zaś końcówka jest ruchoma. Giętki układ optyczny pozwala najnowocześniejszym fiberoendoskopom rejestrować obraz badania nosa, nosogardła i krtani oraz w czasie rzeczywistym przesyłać go do komputera i na ekran monitora. Dzięki temu pacjent może obserwować własne badanie, zaś laryngolog może wskazać na zmiany chorobowe.

Używany w CMM fiberoendoskop EndoCompact firmy XION pozwala również na zapisanie i archiwizację obrazów celem porównania obrazu krtani między wizytami.

Ponadto, nasz zestaw endoskopkowy wyposażony został w przystawkę do videostroboskopii, pozwalającą na ocenę funkcji fałdów głosowych w trakcie wydawania dźwięku (fonacji).

Badanie odbywa się w pozycji siedzącej z głową przygiętą do przodu. Jest bezbolesne i najczęściej nie wymaga znieczulenia. Przeprowadzane jest przez specjalistę z zakresu otorynolaryngologii i zazwyczaj trwa kilka minut.

 

Wskazania do badania:

 • ocena wielkości trzeciego migdałka u dzieci,
 • brak możliwości pełnej, wiarygodnej oceny pacjenta w zwykłym badaniu laryngologicznym,
 • podejrzenie procesu nowotworowego, przede wszystkim w trudnych do oceny lokalizacjach,
 • kontrola po leczeniu pacjentów z chorobą nowotworową,
 • pacjenci z nietypowymi dolegliwościami, jak uczucie ciała obcego, zaburzenia połykania, uczucie przeszkody, przewlekłe dolegliwości bólowe w obrębie gardła,
 • zaburzenia drożności nosa (polipy nosa, alergiczny i niealergiczny nieżyt nosa, zmiany rozrostowe)
 • zapalenie zatok przynosowych,
 • upośledzenie drożności trąbek słuchowych,
 • zaburzenia głosu (chrypka) i połykania – reflux żołądkowo - przełykowy, uczucie ciała obcego w kratni, porażenie strun głosowych, zmiany rozrostowe)
 • bóle w okolicy gardła dolnego i krtani (wykluczenia nowotworu, np. raka krtani oraz zmian zapalnych),
 • guzy szyi w celu wykluczenia pierwotnego ogniska choroby nowotworowej w okolicy krtani i gardła dolnego.

 

Przygotowanie do badania:

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do badania.

 

Badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym, zazwyczaj jednak nie jest potrzebne żadne znieczulenie.

 

 

Artykuły powiązane

09.11 2018

7 procent wypadków w Europie i przynajmniej pół tysiąca w Polsce, spowodowanych jest zaśnięciem za kierownicą. Zaśnięcia z kolei mają bezpośredni związek z obturacyjnym bezdechem sennym. Dlatego – zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej – kierowcy, którzy cierpią na bezdech i go nie leczą, mogą stracić prawo jazdy. Tymczasem bezdech da się szybko usunąć dzięki nowoczesnym metodom stosowanym w Centrach Medycznych Medyceusz.

Więcej
07.11 2018

Szacuje się, że w Polsce choruje na nią około 3 milionów osób, co trzecia z nich o tym nie wie. Na świecie na tę chorobę cierpi ponad 400 milionów ludzi, w 2040 roku ta liczba wzrośnie do 650 milionów! Szybko zwiększającą się liczbę zachorowań na cukrzycę nazywa się coraz częściej epidemią cukrzycy.

Więcej
05.11 2018

Brak ruchu, praca w tej samej pozycji przez wiele godzin, nieodpowiedni sposób siedzenia przy biurku, złe krzesło, nieodpowiednie łóżko i materac, stres, otyłość. To tylko część długiej listy przyczyn, które mogą powodować przeciążenia, bóle i uszkodzenia kręgosłupa. Długo potrafi on nie protestować, a my często lekceważymy pierwsze, z reguły szybko ustępujące bóle szyi czy pleców.

Więcej

Współpracujemy

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.