Audiometria tonalna 

Audiometria tonalna, czyli metoda badania słuchu, służąca do oceny progu słyszenia. Pozwala określić rodzaj i stopień ubytku słuchu.

Badanie polega na emitowaniu tonu o określonej częstotliwości i głośności przez zestaw słuchawkowy do jednego ucha.

Pacjent zgłasza za pomocą przycisku przy jakiej głośności słyszy ton generowany przez urządzenie. Badanie przeprowadza się w specjalnie izolowanym i wytłumionym pomieszczeniu.

Badanie audiometrii tonalnej daje odpowiedź na pytanie jaki jest próg słyszenia dźwięku. Poprzez zastosowanie różnych zestawów słuchawkowych – klasycznych oraz przetworników na przewodnictwo kostne, pozwala badać dwa rodzaje przewodzenia dźwięku: przewodnictwo powietrzne oraz kostne.

Na podstawie analizy krzywych przewodnictwa powietrznego i kostnego laryngolog może ustalić, czy przyczyna niedosłuchu zlokalizowana jest w obrębie ucha środkowego, czy też niedosłuch ma charakter odbiorczy (nerwowy) i związany jest z uszkodzeniem ucha wewnętrznego lub dalszych elementów drogi słuchowej.

 

Najczęstsze wskazania do wykonania tego badania słuchu to:

  • podejrzenie niedosłuchu przewodzeniowego
  • podejrzenie niedosłuchu odbiorczego
  • urazy głowy z podejrzeniem złamania kości skroniowej lub urazu kosteczek słuchowych

Artykuły powiązane

09.11 2018

7 procent wypadków w Europie i przynajmniej pół tysiąca w Polsce, spowodowanych jest zaśnięciem za kierownicą. Zaśnięcia z kolei mają bezpośredni związek z obturacyjnym bezdechem sennym. Dlatego – zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej – kierowcy, którzy cierpią na bezdech i go nie leczą, mogą stracić prawo jazdy. Tymczasem bezdech da się szybko usunąć dzięki nowoczesnym metodom stosowanym w Centrach Medycznych Medyceusz.

Więcej
07.11 2018

Szacuje się, że w Polsce choruje na nią około 3 milionów osób, co trzecia z nich o tym nie wie. Na świecie na tę chorobę cierpi ponad 400 milionów ludzi, w 2040 roku ta liczba wzrośnie do 650 milionów! Szybko zwiększającą się liczbę zachorowań na cukrzycę nazywa się coraz częściej epidemią cukrzycy.

Więcej
05.11 2018

Brak ruchu, praca w tej samej pozycji przez wiele godzin, nieodpowiedni sposób siedzenia przy biurku, złe krzesło, nieodpowiednie łóżko i materac, stres, otyłość. To tylko część długiej listy przyczyn, które mogą powodować przeciążenia, bóle i uszkodzenia kręgosłupa. Długo potrafi on nie protestować, a my często lekceważymy pierwsze, z reguły szybko ustępujące bóle szyi czy pleców.

Więcej

Współpracujemy

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.