Reumatoidalne zapalenie stawów - szybka ścieżka diagnostyczna 

Skierowanie na szybką konsultację u reumatologa  

Osoby, które podejrzewają u siebie reumatoidalne zapalenie stawów mogą w poradniach POZ w Centrach Medycznych Medyceusz w Łodzi dostać skierowanie na konsultację u reumatologa, na którą nie trzeba będzie czekać dłużej niż dwa tygodnie. Poradnie POZ w Medyceuszu są wśród 60 innych placówek w naszym regionie, które przystąpiły do projektu: Regionalne Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej (RCWDR).

 Regionalne Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej jest częścią ogólnopolskiego programu profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów, koordynowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Jednym z  ośrodków odpowiedzialnych za jego przebieg jest Klinika Reumatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM, Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi.

 Program umożliwia osobom w wieku od 18 do 65 lat, które podejrzewają u siebie reumatoidalne zapalenie stawów, skorzystanie z szybkiej ścieżki diagnostycznej i szybkie rozpoczęcie leczenia. Skierowanie do RCWDR można dostać w jednej z poradni POZ współpracujących z centrum, wśród których są poradnie POZ Medyceusza. Osoba włączona do programu profilaktyki wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów będzie miała wykonane w RCWDR – bez konieczności  hospitalizacji – specjalistyczne badania, na podstawie których reumatolog postawi rozpoznanie i wdroży odpowiednie leczenie. Pacjent otrzyma także wsparcie psychologiczne. Jak sprawdzić, czy możemy skorzystać z tego programu, jak poznać, czy możemy cierpieć na reumatoidalne zapalenie stawów?

 Powodem do konsultacji z lekarzem POZ i sprawdzenia, czy nie powinniśmy być skierowani na leczenie w  Regionalnym Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej mogą być dolegliwości bólowe stawów, które nie są spowodowane urazem, ciągły lub pojawiający się obrzęk stawów, najczęściej małych stawów nóg i rąk. Zaniepokoić powinna także poranna sztywność stawów, trwająca ponad godzinę. Na stronie RCWDR (www.rcwdr.umed.pl <http://www.rcwdr.umed.pl> ) jest specjalna, krótka ankieta, która pomoże w potwierdzeniu lub wykluczeniu podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest ona także dostępna w rejestracjach przychodni POZ w CM Medyceusz.

 Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba reumatyczna, najczęstsza choroba autoimmunizacyjna (autoimmunologiczna) dotycząca stawów. W Polsce cierpi na nią ok. 350 tysięcy osób. Choroba ma przewlekły, postępujący charakter, skutkuje ogromną liczbą powikłań zdrowotnych, prowadzi do uszkodzeń i zniekształceń stawów, bywa przyczyną inwalidztwa, a nawet śmierci. Dotyka osób w średnim wieku (40-50 lat), ale chorują na nią także ludzie młodzi. Reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się okresami wyciszeń (remisji) i zaostrzeń. Duże znaczenie w walce z tą chorobą ma szybkie rozpoczęcie leczenia od chwili wystąpienia pierwszych objawów (leczenie powinno się rozpocząć najpóźniej w ciągu kilku miesięcy).

 Projekt Regionalne Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Artykuły powiązane

09.11 2018

7 procent wypadków w Europie i przynajmniej pół tysiąca w Polsce, spowodowanych jest zaśnięciem za kierownicą. Zaśnięcia z kolei mają bezpośredni związek z obturacyjnym bezdechem sennym. Dlatego – zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej – kierowcy, którzy cierpią na bezdech i go nie leczą, mogą stracić prawo jazdy. Tymczasem bezdech da się szybko usunąć dzięki nowoczesnym metodom stosowanym w Centrach Medycznych Medyceusz.

Więcej
07.11 2018

Szacuje się, że w Polsce choruje na nią około 3 milionów osób, co trzecia z nich o tym nie wie. Na świecie na tę chorobę cierpi ponad 400 milionów ludzi, w 2040 roku ta liczba wzrośnie do 650 milionów! Szybko zwiększającą się liczbę zachorowań na cukrzycę nazywa się coraz częściej epidemią cukrzycy.

Więcej
05.11 2018

Brak ruchu, praca w tej samej pozycji przez wiele godzin, nieodpowiedni sposób siedzenia przy biurku, złe krzesło, nieodpowiednie łóżko i materac, stres, otyłość. To tylko część długiej listy przyczyn, które mogą powodować przeciążenia, bóle i uszkodzenia kręgosłupa. Długo potrafi on nie protestować, a my często lekceważymy pierwsze, z reguły szybko ustępujące bóle szyi czy pleców.

Więcej

Współpracujemy

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.