W Łodzi rośnie ilość dzieci z alergiami

…alarmują lekarze z CM „Medyceusz”. Młodsze dzieci częściej cierpią na alergie pokarmowe, starsze – na alergie wziewne. Specjaliści ostrzegają: alergie nie leczone mogą mieć poważne skutki zdrowotne, jak każda choroba przewlekła.

Alergię można nabyć w każdym wieku, można też się z nią urodzić. W głównej mierze decydują o niej geny. Jeśli u rodziców występowały alergie – prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka znacznie wzrasta.

 

- Obserwuję wzrost liczby uczuleń wśród dzieci – przyznaje pediatra, dr Joanna Kupś – Rzepecka z CM „Medyceusz”. - U młodszych są to najczęściej alergie pokarmowe, zaś u dzieci starszych, tych w wieku przedszkolnym, występują alergie wziewne.

 

Alergie pokarmowe, objawiają się zmianami skórnymi pod postacią wysypki, zmiennymi stolcami i bólami brzucha. U małych dzieci może to być również po prostu niepokój lub gorsze łaknienie. Z kolei najczęstszymi objawami alergii wziewnych są: przewlekły kaszel, świszczący oddech, wodnisty katar, zaczerwienione spojówki, a także skłonność do szybkiego męczenia się.

 

Objawy nie zawsze są oczywiste, o czym przekonała się mama 9 – letniego Daniela, który wygrał voucher na szczegółowe badania alergiczne w turnieju szachowym organizowanym we współpracy z CM Medyceusz.

 

- Pierwsze objawy to był katar i kichanie, długo zatem myśleliśmy, że są to infekcja gardła, przeziębienie czy zapalenie oskrzelimówi Kasia, mama Daniela. – Dopiero po kilku wizytach trafiliśmy do alergologa. I wtedy okazało się, że syn ma uczulenie na: na pyłki brzozy, żyta, topoli, trawy, roztocza i pleśnie. W kwietniu 2018 roku syn w turnieju szachowym wygrał voucher na szczegółowe badania alergiczne w CM Medyceusz. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że poza wspominanymi alergenami, syn ma bardzo wysoki poziom uczulenia na sierść kota. Teraz znacznie częściej ścieramy kurze, wietrzymy pościel, unikamy zakurzonych i zawilgoconych pomieszczeń. W okresie najwyższego stężenia pylenia staramy się, aby unikał otoczenia drzew, na które jest uczulony, a także szerokim łukiem omijamy koty.   

 

- Obserwując te objawy u siebie lub dziecka, powinniśmy zdecydować się na badania – apeluje dr Joanna Kupś - Rzepecka. - Badania można wykonać w każdym wieku, ale trzeba pamiętać, że im dziecko młodsze, tym częściej wynik badania będzie negatywny, co niestety, taki wynik nie wyklucza alergii, więc badanie warto ponowić po kilku latach.

 

W Polsce najczęstsze alergeny to: białka mleka krowiego, jajka, ryby i krowie mleko, cytrusy, orzechy, pyłki roślin, sierść zwierząt domowych lub ich ślina, kurz, jad pszczeli.

 

Zdiagnozowanie alergii nie jest proste, ponieważ objawy nietolerancji mogą być również objawami infekcji i często są z nimi mylone. Jednak trzeba pamiętać, że symptomy alergii pojawiają się tylko na skutek kontaktu z alergenem. Warto więc wykonać specjalistyczne badania. Jakie? W ustaleniu czynnika odpowiedzialnego za alergię pomaga:

 

  • Test skórny – wykonywany jest najczęściej oraz oznaczenie poziomu specyficznych przeciwciał IgE, jednak badania te nie zawsze są jednoznaczne. Zdarza się, że u pacjenta rejestruje się wysoki poziom przeciwciał IgE, jednak testy skórne nie wykazują uczulenia na żaden z popularnych alergenów;
  • Próby ekspozycyjne.

W zdiagnozowaniu alergii pokarmowej najlepsza jest dieta eliminacyjna, która polega na wykluczeniu z codziennej diety podejrzanego czynnika. Natomiast do wykrycia astmy konieczne jest badanie spirometryczne, które mierzy ilość wdychanego i wydychanego powietrza oraz wykonuje pomiar statyczny i dynamiczny tego powietrza, z uwzględnieniem prędkości jego przepływu w drogach oddechowych. 

W Centrach Medycznych Medyceusz istnieje możliwość oznaczenia przeciwciał IgE, czyli tzw. panele pediatryczne, pomagające wykryć alergie u małych pacjentów, a polegające na pobraniu krwi. Badania tego rodzaju mogą być wykonywane bezpłatnie na NFZ wyłącznie w ramach poradni alergologicznej lub komercyjnie w ramach poradni POZ. Koszt badania to 130 zł.

Dodatkowo w CM Medyceusz można wykonać: Płatkowe próby uczuleniowe w ramach kontraktu z NFZ i prywatnie (180 zł), odczulanie w ramach kontraktu z NFZ i prywatnie (60 zł) i testy alergologiczne w ramach kontraktu z NFZ i prywatnie (60 zł - 150 zł)

Bez względu na to, czy wynik badania jest pozytywny czy negatywny, należy skontaktować się z lekarzem, który zdecyduje o dalszym leczeniu, lub skieruje do alergologa, pulmonologa lub dermatologa.

Artykuły powiązane

09.10 2018

Cukrzyca. Udar. Nadciśnienie tętnicze. Zaburzenia rytmu serca. Choroby układu krążenia. Za to wszystko może być odpowiedzialny… obturacyjny bezdech senny. Szacuje się, że cierpi na niego półtora miliona Polaków. Leczy go niewielki odsetek. A od niedawna, dzięki nowatorskim metodom wykorzystującym nowoczesne technologie, już jest to możliwe.

Więcej
01.10 2018

Dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) będą mogły w październiku za darmo wykonać w Centrach Medycznych Medyceusz diagnostykę rentgenowską stawów biodrowych. W ten sposób CM Medyceusz wesprze organizowaną przez Fundację „Kolorowy Świat” Ogólnopolską Kampanię Społeczną #17milionów.

 

Więcej
28.09 2018

Idź na dłuższy spacer. Zrób to, zwłaszcza gdy przez cały tydzień siedzisz w pracy za biurkiem, a w domu przed telewizorem. Wprowadź spacery do planu swoich zajęć – spaceruj 3-4 razy w tygodniu przez minimum godzinę. Jeśli od miesięcy czy lat żyjesz „na siedząco” i zastanawiasz się, kiedy zacząć się ruszać, zrób to 30 września, w Światowy Dzień Serca.

Więcej

Współpracujemy

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.